Coraz mniej nowych zakażeń. Ale rzecznik MZ ostrzega: częściej chorują młodzi

Spadki widoczne są zarówno w liczbie nowych zakażeń i hospitalizacji, nieznacznie spada również liczba zgonów, a najmniejsze spadki widoczne są w liczbie zajętych respiratorów. - Mimo tych spadków musimy dbać o siebie, musimy uważać - apelował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Wojciech Andrusiewicz porównywał dzisiejsze dane, czyli niespełna 11 tys. nowych zakażeń do zeszłotygodniowego, gdy wykryto ponad 21 tys. nowych przypadków. Jak stwierdził, widoczny jest spadek rzędu 39 proc. - Porównując ostatnie dwa tygodnie, to spadki są coraz większe. Za spadającą falą zakażeń mamy spadająca falę w szpitalach, tylko ostatniej doby spadek ponad 800 zajętych łóżek - poinformował.

- Zaczyna się delikatny trend spadkowy w przypadku najbardziej przykrej statystyki, statystyki zgonów. To nie jest trend spadkowy, o którym mówimy w szpitalach i w zakresie zakażeń, to nie jest trend rzędu 20 czy 30 proc., ale tydzień do tygodnia obserwujemy spadek rzędu 7 proc. - informował. Zastrzegał jednak, że nie jest to dużo i przypominał, że ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło ponad 500 osób. - Jeżeli spojrzymy na cały kraj (...), dzisiaj w skali kraju mamy 30,5 zakażenia na 100 tys. mieszkańców - mówił dalej. Jak dodawał, nie ma już województwa, w którym współczynnik jest wyższy niż 50 tys. zakażeń na 100 tys. osób.

Rzecznik MZ przekazał, że województwo śląskie wciąż ma najwyższy współczynnik zakażeń, a najniższy współczynnik mają województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie. Tonował jednak optymizm i zaznaczał, że liczba zajętych respiratorów jest wciąż wysoka i w tej statystyce spadki są najmniejsze, co pokazuje, że najcięższych przypadków jest cały czas dużo. - Nadal pacjenci trafiają do szpitala w ciężkim stanie (...), choć jest ich już mniej - mówił. Jak dodał, zajętych jest 71 proc. respiratorów. 

- W ostatnich tygodniach najwięcej osób, które się zakaziły, to były osoby w przedziale 31-40 lat. 19 proc. osób zakażonych w ciągu ostatniego miesiąca w Polsce to są osoby w tym przedziale - przekazał. - Mimo tych spadków musimy dbać o siebie, musimy uważać - apelował Wojciech Andrusiewicz.

DOSTĘP PREMIUM