Koronawirus w Polsce. Ponad 7 tys. zachorowań. Sprawdź nowe dane [25 kwietnia]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto 7 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 193 osoby.
Zobacz wideo

Tydzień temu w niedzielę nowych zachorowań było 12 153.

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Śląsku (1085). Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze  (993), na trzecim Wielkopolska (810). Pozostałe dane dotyczą województw: dolnośląskiego (786), małopolskiego (602), łódzkiego (496), pomorskiego (356), zachodniopomorskiego (318), kujawsko-pomorskiego (316), lubelskiego (278), opolskiego (268), lubuskiego (206), podkarpackiego (206), świętokrzyskiego (152), warmińsko-mazurskiego (152), podlaskiego (95).

Ponadto 100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o zgony, resort zdrowia poinformował, że z powodu COVID-19 zmarło 49 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 144 osoby. Łącznie to 193 pacjentów. 

Od początku epidemii w Polce potwierdzono 2 758 856 zachorowań na koronawirusa. 65 415 pacjentów zmarło.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

W sobotę (24 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia podało, że ostatniej dobry wykryto 9505 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 513 osób. W piątek (23 kwietnia) wykryto 10 858 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 539 chorych. W czwartek (22 kwietnia) resort informował o 12 762 nowych przypadkach. Tego dnia z powodu COVID-19 zmarło 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 519 osób.

W środę (21 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o wykryciu 13 296 zakażeń. Zmarło 740 osób. We wtorek resort zdrowia poinformował o 9 246 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 601 osób. W poniedziałek, 19 kwietnia, wykryto 7 283 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 101 osób.

Koronawirus w Polsce. Coraz mniej nowych zakażeń. Ale rzecznik MZ ostrzega

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz porównywał piątkowe dane, czyli niespełna 11 tys. nowych zakażeń do zeszłotygodniowych, gdy wykryto ponad 21 tys. nowych przypadków. Jak stwierdził, widoczny jest spadek rzędu 39 proc. - Porównując ostatnie dwa tygodnie, to spadki są coraz większe. Za spadającą falą zakażeń mamy spadająca falę w szpitalach, tylko ostatniej doby spadek ponad 800 zajętych łóżek - poinformował.

- Zaczyna się delikatny trend spadkowy w przypadku najbardziej przykrej statystyki, statystyki zgonów. To nie jest trend spadkowy, o którym mówimy w szpitalach i w zakresie zakażeń, to nie jest trend rzędu 20 czy 30 proc., ale tydzień do tygodnia obserwujemy spadek rzędu 7 proc. - informował. Zastrzegał jednak, że nie jest to dużo i przypominał, że ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło ponad 500 osób. - Jeżeli spojrzymy na cały kraj (...), dzisiaj w skali kraju mamy 30,5 zakażenia na 100 tys. mieszkańców - mówił dalej. Jak dodawał, nie ma już województwa, w którym współczynnik jest wyższy niż 50 tys. zakażeń na 100 tys. osób.

Koronawirus w Polsce. Przyspieszenie w szczepieniach

Osoby w wieku 40-49 lat, które wypełniły formularz zgłoszenia chęci na szczepienia przeciw COVID-19 i miały wystawione e-skierowanie 31 marca, mogą już się zapisać - poinformowano w czwartek na rządowych stronach. Od piątku, 23 kwietnia, na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w 1972 r. Rocznik 1973 będzie mógł rejestrować się od soboty, 24 kwietnia.

W miniony poniedziałek rząd ogłosił przyspieszenie ws. szczepień. Od poniedziałku 26 kwietnia każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników. Od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. Rząd zapowiada, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

Na szczepienie mógł zarejestrować się m.in. prezydent Andrzej Duda. - W poniedziałek mamy być szczepieni - poinformował w Polsat News. - Żona również dziś się zarejestrowała i mamy być szczepieni w poniedziałek - wyjaśnił. Prezydent dodał, że został zapytany, czy zgadza się na szczepionkę firmy Moderna. - Powiedziałem, że skoro taką proponują, to się zgadzam - powiedział. - Żona nie wiem, na jaką się zgodziła - dodał.

Koronawirus w Polsce. Która szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepsza?

Wraz z coraz większym dostępem do szczepień Polacy częściej szukają informacji o poszczególnych szczepionkach - ich technologii czy skuteczności. Pokazują to rosnące wyniki w wyszukiwarkach internetowych. Na wielu forach znaleźć można też gorące dyskusje na temat tego, kto jaką chciałby dostać szczepionkę, a której się obawia.

Zdaniem dra Bartosza Fiałka, specjalisty w dziedzinie reumatologii, dla "zwykłego" Jana Kowalskiego nie ma różnicy, którą szczepionkę otrzyma. - Każda, która jest obecnie dostępna na rynku, jest uznawana za bezpieczną i skuteczną. Dlatego można się szczepić tą szczepionką, która po prostu będzie dla nas przygotowana - mówi.

Dr Fiałek zwraca uwagę, że sami naukowcy wskazują jednoznacznie, że porównywanie szczepionek jest błędem. - Ich skuteczność jest oceniania w kilku aspektach, m.in. chronienie przed zakażeniem, przed hospitalizacją, przed ciężkim przebiegiem czy przed zgonem. Tych wskaźników jest naprawdę dużo i 'Jan Kowalski' może nie wiedzieć, które procenty między sobą porównywać - mówi lekarz.

Koronawirus w Polsce. Rząd ogłosił regionalizację obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w minioną środę, że w 11 województwach część restrykcji zostanie poluzowana. - W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim utrzymujemy obostrzenia - poinformował. - W pozostałych województwach od 26 kwietnia przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 szkół podstawowych. Przywracamy funkcjonowanie zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, urody - dodał. 

Niedzielski zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegółowy plan otwarcia kolejnych branż - m.in. hotelarskiej i gastronomicznej. - W przyszłą środę odniesiemy się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu - informował. - Po weekendzie majowym prawdopodobnie otworzymy instytucje kultury - zapowiadał. 

 - Systematycznie nowe zakażenia maleją. Poprawia się również sytuacja w szpitalach. Widzimy też wyraźny spadek badań zlecanych przez lekarzy POZ - mówił minister. Jak stwierdził, apogeum trzeciej fali "mamy za sobą". - Ale trzeba powiedzieć, że cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie - dodał. 

TOK FM PREMIUM