Koronawirus. Poniedziałkowy spadek w liczbach: 3,4 tys. zachorowań [26 kwietnia]

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 451 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 22 osoby zmarły.
Zobacz wideo

W zeszły poniedziałek nowych zachorowań było 7 283, a zatem dzisiejsze dane to spadek o ponad 3,8 tys. przypadków. 

Najwięcej zachorowań ostatniej doby odnotowano na Śląsku (565). Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze (506), a na trzecim Dolny Śląsk (330).

Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (326), łódzkiego (247), wielkopolskiego (236), pomorskiego (211), kujawsko-pomorskiego (183), zachodniopomorskiego (175), świętokrzyskiego (126), podkarpackiego (119), opolskiego (99), lubelskiego (87), lubuskiego (87), warmińsko-mazurskiego (58), podlaskiego (43). 

Ponadto 53 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne, resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 18 osób. Łącznie to 22 pacjentów. 

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 762 323 przypadki zachorowań na koronawirusa. Zmarło łącznie 65 437 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę resort zdrowia informował o 7 219 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - najwięcej nieodmiennie na Śląsku i Mazowszu. Zmarły 193 osoby. 

Dzień wcześniej - w sobotę (24 kwietnia) - nowych zachorowań było 9505, a zgonów aż 513. W piątek (23 kwietnia) wykryto 10 858 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 539 chorych.

W czwartek (22 kwietnia) resort informował o 12 762 nowych przypadkach. Tego dnia z powodu COVID-19 zmarło 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 519 osób.

Dane te udowadniają, że liczba zgonów spowodowanych koronawirusem lub jego współistnieniem z innymi chorobami wciąż jest w Polsce bardzo wysoka. 

Koronawirus w Polsce. Zmiany w obostrzeniach

Od dziś do szkół - w trybie hybrydowym - wrócą najmłodsi uczniowie. Otwarte zostaną też salony fryzjerskie i kosmetyczne. To wszystko na razie tylko w 11 województwach. 

W pięciu województwach z najwyższym wskaźnikiem zakażeń: dolnośląskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim i łódzkim nie zmieni się nic.

Koronawirus w Polsce. W tym tygodniu mniejsze dostawy szczepionek

Nie ma też dobrych informacji jeśli chodzi o szczepienia. W sobotę szef KPRM i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk przyznał, że w programie mogą nastąpić "pewne turbulencje". - W tym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 mln szczepionek kilku producentów - poinformował.

- To wpłynie na ponad 7 tysięcy punktów szczepień, dlatego że w magazynach RARS-u szczepionek praktycznie nie ma, a punkty realizują na bieżąco dostawy, a tych dostaw niestety kilku nie będzie, bądź zostaną mocno przesunięte - dodał. W konsekwencji pacjenci mogą zostać poinformowani o przesunięciu terminu szczepienia.

Zgodnie z nowym harmonogramem szczepień od dziś, każdego dnia, będą mogły zapisywać się kolejne roczniki - zaczynając od 1974-1975 i kończąc na rocznikach 2000-2003, dla których okienko z zapisami otworzy się 9 maja i będzie to już ostatnia grupa. 

Ponadto w środę (28 kwietnia) odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz dostępny w I kwartale tego roku na gov.pl/szczepimysie. Natomiast 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać także osoby w wieku 18-29 lat, które już między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Jaką szczepionkę wybrać?

Wraz z coraz większym dostępem do szczepień Polacy częściej szukają informacji o poszczególnych szczepionkach - ich technologii czy skuteczności. Pokazują to rosnące wyniki w wyszukiwarkach internetowych. Na wielu forach znaleźć można też gorące dyskusje na temat tego, kto jaką chciałby dostać szczepionkę, a której się obawia.

Zdaniem dra Bartosza Fiałka, specjalisty w dziedzinie reumatologii, dla "zwykłego" Jana Kowalskiego nie ma różnicy, którą szczepionkę otrzyma. - Każda, która jest obecnie dostępna na rynku, jest uznawana za bezpieczną i skuteczną. Dlatego można się szczepić tą szczepionką, która po prostu będzie dla nas przygotowana - mówił TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM