Wracają zabiegi planowe. Niedzielski: Od 4 maja wycofujemy ograniczenia

- Od 4 maja wycofujemy ograniczenia dotyczące zabiegów planowych - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że była to decyzja "konieczna", bo w III fali wszystkie siły i środki trzeba było przesunąć na walkę z koronawirusem.
Zobacz wideo

Minister powiedział, że przyszły tydzień (po majówce) będzie bardzo ważny dla przywracania ochrony zdrowia z torów wyłącznie covidowych. Zwrócił uwagę, że w szczycie III fali na walkę z COVID-19 przeznaczonych było ponad 46 tys. łóżek szpitalnych.

- Ponieważ III fala słabnie, zdecydowaliśmy razem z wojewodami i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji - o przywróceniu do systemu normalnego opieki zdrowotnej, nie tego covidowego, ponad 10 tys. łóżek. I to jest kwestia najbliższych dwóch tygodni, gdzie te 10 tys. łóżek wróci z walki z pandemią koronawirusa do zwykłego systemu opieki zdrowotnej - powiedział Niedzielski.

Wrócą planowane zabiegi 

Jako ważny element przywracania niecovidowej ochrony zdrowia podał też planowe zabiegi. - Od 4 maja wycofujemy ograniczenia dotyczące zabiegów planowych - poinformował. - To była smutna, ale konieczność, która była związana z tym, że musieliśmy wszystkie siły poświęcić na walkę z III falą koronawirusa. Teraz, kiedy ona odpuszcza, to natychmiast chcemy przerzucić siły i środki na leczenie w innych zakresach - dopowiedział szef MZ.

Przypomnijmy, Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił ograniczenie planowych zabiegów na początku marca, aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, chorych na COVID-19. Jak wyjaśniało wówczas NFZ, ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

"Trzecia fala słabnie"

Na konferencji zorganizowanej w Nałęczowie Niedzielski zapewniał, że sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawia. - Trzecia fala pandemii słabnie. Apogeum liczby zachorowań, hospitalizacji czy zgonów mamy już za sobą - podał.

Dlatego w najbliższym czasie "priorytetem" rządu ma być "odbudowa zdrowia Polaków". - Najważniejszym zadaniem na najbliższy miesiąc, dwa, trzy miesiące jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym - stwierdził minister.

Ważnym elementem przywracania zdrowia Polaków ma być też nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być "powszechnie dostępna". Niedzielski zapewniał, że do wzięcia udziału w programie wystarczy skierowanie dowolnego lekarza, również POZ. - Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka - wyjaśnił

Dodał, że wyspecjalizowana jednostka w Głuchołazach przygotowała kompleksowy program rehabilitacji. - Ale jednym z wniosków i w związku z zainteresowaniem, jakim się cieszył ten ośrodek w Głuchołazach było to, że właśnie ta rehabilitacja postcovidowa musi być szeroko dostępna. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, że ta rehabilitacja będzie możliwa do świadczenia właśnie w uzdrowiskach, ale również też w warunkach ambulatoryjnych i domowych - mówił.

Dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania. Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Jego celem ma być powrót do zdrowia. Niedzielski zaznaczył, że najczęstszym skutkiem covidu jest utrata wydolności oddechowej.

- Wszystkie chętne uzdrowiska, które spełniają warunki, które nie są żądnymi wygórowanymi warunkami, bo mówimy tutaj o pewnej minimalnej obsadzie personelu, będą po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz mogły świadczyć taki program - zapowiedział.

Niedzielski zadeklarował też, że "po majówce zostanie ogłoszona profilaktyka dla osób 40 plus i zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów". 

Na koniec minister podał, że najprawdopodobniej w środę odbędzie się prezentacja harmonogramu luzowania obostrzeń na maj. - Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy - zapowiedział.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM