Ponad połowa młodych wciąż nie chce się szczepić. Popularność szczepień powoli rośnie

37 proc. Polaków chce się zaszczepić - wynika z przytoczonego na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM. "Należy jednak do nich doliczyć 32 proc. tych, którzy twierdzą, że są już zaszczepieni przynajmniej jedną dawką. Łącznie to 69 proc." - wskazuje gazeta.
Zobacz wideo

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że optymistycznym sygnałem w stosunku do ostatniego badania jest spadek z 27 proc. do 21 proc. odsetka osób, które się szczepić nie chcą. Dziennik podkreśla, że popularność szczepień ma znaczenie, ale dodaje, że nawet jeśli uda się podać preparat 70 proc. społeczeństwa, może to być za mało. "Autorzy modelu epidemii z ICM UW sądzą, że z powodu dużego udziału brytyjskiej mutacji wirusa odporność populacyjną osiągnie się po przekroczeniu pułapu ponad 80 proc." - wskazuje gazeta.

Według sondażu cytowanego na łamach gazety największa chęć do szczepień jest wśród najstarszych badanych. Z kolei największa niechęć panuje wśród młodych. "W grupie 18-29 lat ponad połowa nie chce przyjąć preparatu" - podaje dziennik. Jak czytamy dalej, program szczepień dobrze ocenia 53 proc. ankietowanych, a przeciwnego zdania jest 36 proc. Gazeta zwraca uwagę, że odsetek pozytywnych ocen zwiększa się w grupie zaszczepionych (tak sądzi 59 proc. badanych).

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 23.04.2021 r. (dla porównania dane z 19.03.2021 r.) na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CATI.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM