Wracają szkoły, hotele i ogródki w restauracjach. Rząd przestawił plan luzowania obostrzeń

Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń pandemicznych. W maju dzieci mają wrócić do szkół, a restauratorzy będą mogli otworzyć swoje ogródki. Powróci też handel w galeriach handlowych.
Zobacz wideo

- Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki - ogłosił premier Mateusz Morawiecki i przedstawił plan luzowania obostrzeń na maj. 

Luzowanie obostrzeń. Plan rządu

Już od 1 maja rząd ma umożliwić jeszcze większą aktywność sportową na świeżym powietrzu (limit osób do 50), ale także w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach (dla grup dzieci i młodzieży w obłożeniu do 50 procent). Z kolei po majówce - do 4 maja - do pracy w reżimie sanitarnym powrócą sklepy w galeriach handlowych, a także markety budowlane i salony meblowe. 4 maja do szkół wrócą uczniowie klas 1-3. Także po majówce rząd chce otworzyć galerie sztuki i muzea. Od soboty 8 maja w reżimie sanitarnym mają wznowić działalność hotele. 

Plan luzowania obostrzeń. Zmiany od 15 maja 

Od soboty 15 maja otwarte mają zostać ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. Także od tej daty będzie można organizować okolicznościowe imprezy - jak wesela i komunie - na zewnątrz z limitem do 25 osób. Po tym weekendzie do nauki w trybie hybrydowym mają wrócić uczniowie szkół średnich a także dzieci z klas 4-8 w szkołach podstawowych. 

Minister zdrowia dodał, że także od 15 maja rząd ma zaproponować zniesienie obowiązku noszenia maseczki na zewnątrz, jeśli zostanie zachowany dystans do 1,5 metra. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek będzie uzależnione od wskaźnika zakażeń. 

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą miały możliwość przywrócenia do 25 procent publiczności. 

Nowe obostrzenia. Co zmieni się 29 maja?

Zgodnie z założeniami rządu 29 mają do nauki w trybie stacjonarnym wrócą już wszyscy uczniowie.  Od 29 maja rząd otwiera restauracje z maksymalnym obłożeniem 50 proc. lokalu. Będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób. Otwarte zostaną kina i teatry z maksymalnym obłożeniem 50 proc. placówki.

Od 29 maja ma być możliwe uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, otwarte solaria. Limit 1 osoby na 15 m2.

Już dziś rano min. Adam Niedzielski ogłosił, że w najbliższy wtorek 4 maja uczniowie klas I-III wrócą do szkół. Jak przyznał, wątpliwość dotyczy tylko tego, czy będzie to w całym kraju, czy kilka regionów będzie miało nauczanie hybrydowe. 

Zobacz wideo

Luzowanie co dwa tygodnie. Dlaczego?

Mówiąc o planowanym tempie luzowania obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że rząd zdecydował, "że te największe grupy poluzowania będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym". - Mówię tu o tym, co zadzieje się w najbliższy weekend, co zadzieje się w okolicach 15 (maja), czyli połowy miesiąca i potem, co zdarzy się na koniec miesiąca, czyli kolejne kroki, które przedstawiamy w harmonogramie - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że "to dwutygodniowe tempo jest nam potrzebne po to, by obserwować efekty wprowadzanego luzowania". - Tak jak powiedział pan premier, musimy te kroki wykonywać bardzo ostrożnie i cały czas wnikliwie obserwować skutki wprowadzanych regulacji luzujących - zaznaczył minister zdrowia.

- Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne - zaznaczył Niedzielski.

Podkreślił jednocześnie, że przedstawiony w środę harmonogram jest "bazowy, obowiązujący czy proponowany na cały maj".

Nowe obostrzenia. Gowin miał naciskać

Wicepremier Jarosław Gowin mówił podczas wczorajszego spotkania pod przewodnictwem prezydenta Dudy ws. planu odmrażania gospodarki, że w podczas dzisiejszego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego przedstawi propozycje dot. kalendarza odmrożenia gospodarki. Wicepremier zdradził, że zarekomenduje, by od 4 maja otworzyć całość handlu detalicznego, kluby fitness oraz pozwolić lokalom gastronomicznym na otwarcie ogródków.

Gowin dodał, że jego zdaniem od 4 maja hotele powinny móc zacząć przyjmować gości, choć do połowy obłożenia w danym obiekcie. Według Gowina "kalendarz odmrażania" powinien być intensywny, tak by od 1 czerwca mogła się otworzyć cała gospodarka, choć w reżimie sanitarnym.

Regionalizacja obostrzeń

W ubiegłym tygodniu regionalizacja obostrzeń związanych z koronawirusem stała się faktem. W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim - utrzymano dotychczasowe obostrzenia. Z kolei w reszcie kraju od poniedziałku działają fryzjerzy i salony urody. Przywrócono naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3. Już wcześniej rząd zezwolił na działanie żłobków i przedszkoli w rygorze epidemicznym. Dopuszczono też sport na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób. 

Lokale gastronomiczne zostały zamknięte w październiku. Od tego czasu mogły tylko sprzedawać dania na wynos. Z kolei od 20 marca ponownie zamknięte zostały sklepy w galeriach handlowych, salony meblowe i markety budowlane, a także kina i teatry. Do końca majówki zamknięte mają być hotele, chociaż przedsiębiorcy jakoś próbują unikać rządowego zakazu.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM