Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19. Czy się należy?

Coraz więcej osób rejestruje się szczepienia przeciwko COVID-19. Dotyczy to zwłaszcza osób młodych i w średnim wieku, które bardzo często są aktywne zawodowo. W związku z tym pojawia się pytanie, czy należy się dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19?
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?
  • Czy należy się dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19?
  • Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19?

Czy osobom szczepiącym się przeciw COVID-19 należy się dzień wolny w pracy? Tym bardziej że szczepienia mogą przypadać na godziny pracy. Jednak w prawie pracy nie przewidziano dni wolnych na szczepienie przeciwko COVID-19. Przepisy jasno wskazują, że pracodawca ma obowiązek dać pracownikowi dzień wolny tylko na czas przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, gruźlicy oraz chorób wenerycznych. Natomiast szczepienie przeciw COVID-19 jest świadczeniem dobrowolnym, a więc nie mogą być uwzględnione w obecnych przepisach.

Do dziś nie istnieje więc prawny obowiązek przyznawania dodatkowego dnia wolnego na czas szczepienia przeciw COVID-19. Wszystko zależy od decyzji pracodawcy, który może, ale nie musi, zgodzić się na zorganizowania takiego dnia wolnego dla swoich pracowników. Wiele firm decyduje się na ten wariant ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo personelu, warto więc przedyskutować ten pomysł. W innym przypadku pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, uzyskać nieodpłatny dobrowolny dzień wolny od pracy lub dzień wolny od pracy w celu załatwienia osobistych spraw z opcją odpracowania w innym terminie.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Jak zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to skorzystanie z bezpłatnej infolinii Narodowego Programu Szczepień, która dostępna jest pod numerem 989. Można także wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 664-908-556. Zapisy prowadzone są także przy pomocy e-rejestracji na stronie internetowej pacjent.gov.pl, gdzie logujemy się do Indywidualnego Konta Pacjenta.

Poza tym można się skontaktować z wybranym punktem szczepień i tam dokonać rejestracji. Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19? Szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się w punktach szczepień. Lista punktów dostępna jest tutaj.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM