Minister zdrowia zdradza: Odbywa się dyskusja dotycząca zachęt do szczepień

9 maja, mając wszystkie informacje na temat poziomu zarejestrowania na szczepienia w poszczególnych rocznikach, będziemy podejmowali kolejne decyzje dotyczące procesu szczepień przeciw COVID-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Istnieje zróżnicowane zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 w poszczególnych rocznikach – zaznaczył w czwartek na briefingu przed Stadionem Narodowym PGE minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że będzie to dokładnie analizowane po 9 maja, gdy wszyscy dorośli będą mieli już wystawione e-skierowania na szczepienie.

Minister przyznał, że obecnie odbywa się dyskusja dotycząca zachęt do szczepień ze względu na to, że zainteresowanie nimi jest zróżnicowane w poszczególnych rocznikach. Zapewnił, że będzie to szczegółowo analizowane, ale po 9 maja, gdy możliwość rejestracji będą już miały wszystkie dorosłe osoby.

- Jest dyskusja na ten temat, ale na razie mamy przed sobą ponad dwa tygodnie, włącznie do 9 maja, by zarejestrowały się wszystkie osoby od 18 roku życia. Wtedy będziemy, patrząc na to, jaki jest stopień osób zarejestrowanych podejmować dalej tę dyskusję. Jeżeli będzie stosunkowo duży, to skłonność do takiej rozmowy na temat zachęt będzie mniejsza – przyznał.

Zauważył, że niezależnie od tego, resort weryfikuje listę osób starszych, które się zaszczepiły i planuje, by do seniorów, którzy tego nie jeszcze nie zrobili, dzwonili konsultanci z infolinii NFZ.

A co ze szczepieniami osób niepełnosprawnych?

Szef MZ był pytany przez dziennikarzy, czy jest szansa na przyspieszenie szczepień dla osób niepełnosprawnych.

- Mamy przede wszystkim te dwa tygodnie, kiedy odbywa się rejestracja wszystkich roczników w ramach osób pełnoletnich i te dwa tygodnie powinny dawać tę perspektywę bardzo szybkiego zgłoszenia i zarejestrowania się – odpowiedział Niedzielski.

Przypomniał, że w styczniu i w lutym obowiązywał system z grupami uprzywilejowanymi, który – jak mówił – spowodował "pewne zamieszanie informacyjne i komunikacyjne", co utrudniało sprawną organizację szczepień.

- Ta data 9 maja jest bardzo ważna, bo wtedy, mając wszystkie informacje na temat poziomu zarejestrowania w poszczególnych rocznikach, będziemy na pewno podejmowali kolejne decyzje – zapowiedział minister.

Temat szczepień osób niepełnosprawnych został poruszony przez posłankę PO Iwonę Hartwich, która we wtorek zagrodziła na korytarzu sejmowym drogę premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi, którzy wychodzili ze spotkania z Lewicą.

Hartwich trzymała w rękach tablicę, na której było napisane pytanie: "kiedy szczepieni będą niepełnosprawni?".

Następnie doszło do spotkania Dworczyka z Hartwich. Po nim szef KPRM mówił m.in. dziennikarzom, że za 12 dni wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli e-skierowania i będą mogli się szczepić i przypomniał, że po I kwartale przyjęto decyzje dotyczącą dalszych szczepień w Polsce. - Ta decyzja zakładała, że szczepimy populacyjnie", co pozwoli uzyskać odporność zbiorową – wskazał.

Hartwich w środę wieczorem poinformowała, że minister Dworczyk zaprosił ją w najbliższy piątek na spotkanie w sprawie szczepień osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.

Obecnie trwa rejestracja wszystkich chętnych osób powyżej 40 lat.

Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpiło przyspieszenie zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Każdego dnia zapisywać się mogą dwa roczniki. W piątek taką możliwość uzyskają urodzeni w latach 1982-1983 (38 i 39 lat).

W sobotę, 1 maja rusz± zapisy roczników 1984-1985, 3 maja – roczników 1986-1987, 4 maja – roczników 1988-1989, 5 maja – roczników 1990-1991, 6 maja – roczników 1992-1993; 7 maja – roczników 1994-1996, 8 maja – roczników 1997-1999, 9 maja – roczników 2000-2003.

Włącznie do 9 maja e-skierowanie powinni mieć wystawione w systemie wszystkie osoby w wieku 18 lat i starsze.

TOK FM PREMIUM