Polska chce odkupić od Danii szczepionki Johnson & Johnson. Duńczycy nie szczepią po przypadkach zakrzepów

Premier Mateusz Morawiecki napisał we wtorek list do premier Danii Mette Frederiksen, w którym złożył propozycję odkupienia niewykorzystanych przez Danię szczepionek firmy Johnson & Johnson przeciw COVID-19 - wynika z informacji portalu polsatnews.pl.
Zobacz wideo

Polsatnews.pl dotarł do krótkiego listu premiera, datowanego na 4 maja. Szef polskiego rządu przypomina w nim, że jesteśmy w "kluczowym momencie walki z pandemią", a Dania i Polska "od lat współpracują na szczeblu politycznym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym".

"Również trudny czas pandemii umocnił nasze więzi" - napisał Mateusz Morawiecki. Podkreślił przy tym, że "w Polsce ogromną wagę przykładamy do programu szczepień".

Portal ustalił, że szef rządu złożył premier Danii propozycję odkupienia przez Polskę niewykorzystanych szczepionek firmy Johnson & Johnson.

"Polacy pozytywnie podchodzą do szczepień, a coraz więcej moich rodaków korzysta z ochrony, którą dają szczepionki. W ostatnich dniach odnotowałem informację, że Dania zdecydowała się wycofać wprowadzenie szczepionki Johnson & Johnson do obrotu na rodzimym rynku. Gdyby Dania zdecydowała się na odsprzedaż części swoich zapasów, Polska jest gotowa odkupić te szczepionki. Dla Polski i Polaków byłoby to coś więcej niż wzajemne korzystna transakcja. Oznaczałoby to gest solidarności wzmacniającej nasze partnerstwo" - napisał w liście, cytowanym przez portal, Morawiecki.

Premier wyraził nadzieję, że jego propozycja spotka się z zainteresowaniem premier Danii. "Wierzę, że moja propozycja spotka się z Pani zainteresowaniem i już wkrótce nasze wspólne wysiłki pozwolą przezwyciężyć pandemię i jej skutki, a z tego trudnego czasu wyjdziemy wszyscy silniejsi i lepiej przygotowani na wyzwania przyszłości" - zaznaczył Morawiecki.

Dania zawiesiła szczepienia preparatem Johnson & Johnson

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z polsatnews.pl ocenił, że "Polska od samego początku podejmuje działania na poziomie Unii Europejskiej dotyczące zwiększenia dostaw szczepionek. Jednocześnie szukamy innych możliwości, aby ten proces mógł być przyspieszony".

Dania poinformowała o wykluczeniu szczepionki Johnson & Johnson z programu szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneka. W obu przypadkach powodem podjęcia decyzji były przypadki zakrzepicy, które pojawiły się u osób zaszczepionych tymi preparatami.

Przypomnijmy, że 20 kwietnia głos ws. szczepionki J & J zabrała EMA. Według Europejskiej Agencji Leków możliwy jest związek między szczepionką Johnson & Johnson przeciw COVID-19, a bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy występowaniu niskiego poziomu płytek krwi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM