Brazylijski wariant koronawirusa w Polsce. Minister potwierdza trzy przypadki. I krytykuje laboratorium

Pojawiły się trzy przypadki wariantu brazylijskiego koronawirusa na Śląsku - potwierdził w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

- Nowe informacje, które dopłynęły do nas dzisiaj to są rzeczywiście informacje dotyczące pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego na Śląsku - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Brazylijska mutacja koronawirusa w Polsce. Naukowcy byli pierwsi

Już wcześniej wystąpienie w naszym kraju brazylijskiej mutacji koronawirusa potwierdzili naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu. Obok najpopularniejszego obecnie w Polsce wariantu brytyjskiego B.1.1.7, w trzech przebadanych próbkach naukowcy stwierdzili obecność wariantu brazylijskiego (P.1). - Próbki, w których wykryliśmy wariant P.1, pochodzą z punktu przyszpitalnego oraz z jednego ze szpitali w województwie śląskim. Pojawianie się w populacji kolejnych odmian wirusa to następny argument za tym, by szczepić się tak szybko, jak to możliwe - powiedziała zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

- Niestety jestem zaskoczony tą sytuacją, ponieważ przedstawiciele laboratorium w pierwszej kolejności wyszli do prasy i do mediów z tą informacją, zamiast poinformować sanepid, który w tej szczególnej sytuacji musi przeprowadzić bardzo dokładne epidemiczne dochodzenie - mówił szef MZ podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy.

I zaapelował do wszystkich przedstawicieli laboratoriów, aby w pierwszej kolejności przekazywali takie informacje odpowiednim służbom.

- Razem z sanepidem przygotowujemy przepisy rangi ustawowej, które będą ten nakaz sankcjonowały. Sankcje będą dotyczyły niezgłoszenia w pierwszej kolejności odpowiednim służbom tych informacji. Tu nie chodzi o to, żeby się pochwalić, ale skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się ogniska - poinformował.

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że w Katowicach obecny jest także wariant indyjski, którym zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Drugie ognisko znajduje się w okolicach Warszawy. - W przypadku osób przylatujących z Indii, RPA i Brazylii nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny - przekazał we wtorek szef MZ Adam Niedzielski.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM