Kiedy zdejmiemy maseczki na otwartym powietrzu? Jest nowe rozporządzenie ws. obostrzeń

W Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń epidemicznych. W nich m.in. dokładna data zniesienia obowiązku noszenia maseczek w miejscach na otwartym powietrzu.
Zobacz wideo

W rozporządzeniu podano, że od dnia 15 maja 2021 roku nakaz dotyczący zakrywania ust i nosa "w miejscach na otwartym powietrzu" zostaje zniesiony - na razie podano datę graniczną do dnia 5 czerwca 2021 roku. 

Maseczki dalej nosić trzeba będzie w środkach publicznego transportu zbiorowego i w miejscach ogólnodostępnych (np. cmentarze, bulwary, promenady), w zakładach pracy (jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej), w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych czy obiektach kultu religijnego. 

Wcześniej przedstawiciele rządu informowali, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu może zostać zdjęciu 15 maja, ale pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Nowe rozporządzenie ws. obostrzeń. Co się zmienia?

Oprócz tego nowe rozporządzenie zakłada, że od 8 maja otwarte będą mogły zostać hotele (w reżimie sanitarnym i przy obłożeniu nie większym niż 50 proc. pokoi). 

Restauracje ruszą 15 maja, ale będą mogły wznowić działalność tylko w ogródkach gastronomicznych. Przyjmowanie gości wewnątrz będzie możliwie od 29 maja (do 5 czerwca) - w ścisłym reżimie sanitarnym, gdzie klienci będą mogli zajmować co drugi stolik. 

Również od 15 maja działalność na świeżym powietrzu będą mogły wznowić kina i teatry (działalność w pomieszczeniach ruszy 29 maja).

29 maja otwarte zostaną siłownie, kluby fitness i solaria, w których będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Publikację rozporządzenia w sprawie obostrzeń zapowiedział kilka godzin temu minister Adam Niedzielski. - Wszystkie nasze deklaracje, które składaliśmy z panem premierem Morawieckim będą utrzymane, więc informacje, które się pojawiają i mówią, że będzie coś inaczej, są fake newsami - mówił. 

Treść rozporządzenia można zobaczyć tutaj

DOSTĘP PREMIUM