Koronawirus w Polsce. Prawie 5 tysięcy nowych przypadków i ponad 400 zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że potwierdzono 4765 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 421 chorych na COVID-19.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W piątek (7 maja) potwierdzono 6 047 nowych przypadków. W związku z COVID-19 zmarły 453 osoby. W czwartek (6 maja) wykryto 6 431 zakażeń. Zmarło 510 osób. W środę (5 maja) poinformowano o 3 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 349 pacjentów. We wtorek (4 maja) resort zdrowia informował o 2 296 nowych zakażeniach. Zmarło 28 chorych.

W poniedziałek (3 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 2 525 nowych zakażeń. Zmarło 37 pacjentów. W niedzielę (2 maja) resort zdrowia informował o 4 612 nowych zachorowaniach na COVID-19. Zmarło 144 chorych.  

Koronawirus w Polsce. Kolejne obostrzenia poluzowane

Od 8 maja hotele i pensjonaty znów mogą przyjmować gości. Ale wypoczynek obwarowany jest licznymi ograniczeniami: zajętych może być najwyżej połowa pokoi w obiekcie, do następnego weekendu zamknięte będą hotelowe restauracje - posiłki dostarczane będą wyłącznie bezpośrednio do pokoju; nieczynne będę też hotelowe baseny czy siłownie.

Jednak hotelarze na brak zainteresowania gości narzekać nie mogą, a jak mówił w TOK FM  Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, niektórzy borykają się wręcz z klęską urodzaju. Bo rezerwacji przyjęli więcej, niż pozwalają na to ustalone przez rząd limity. Rozmówca Macieja Głogowskiego przyznał, że niektórzy odmawiają gościom, ale są i tacy, którzy szukają "alternatyw" pozwalających ominąć przepisy.

- Ceny wróciły do normalności, przynajmniej chwilowo, tak bym powiedział z punktu widzenia biznesu i ekonomiki przedsiębiorców, których reprezentuję. Aktualnie na rynku pojawiły się ceny z okresu sprzed półtora roku czy dwóch lat - mówił gość TOK FM. Ale szybko dodał, że ceny wkrótce ceny wzrosną. I to znacznie. - Po pierwsze podaż została mocno ograniczona, a po drugie popyt, chęć podróżowania, jest dość spory. Naturalny efektem jest wzrost cen - przyznał Karol Wagner. Jak podał, będzie drożej o średnio 25-35 proc. 

Kiedy zdejmiemy maseczki na otwartym powietrzu? Jest nowe rozporządzenie

 W rozporządzeniu podano, że od dnia 15 maja 2021 roku nakaz dotyczący zakrywania ust i nosa "w miejscach na otwartym powietrzu" zostaje zniesiony - na razie podano datę graniczną do dnia 5 czerwca 2021 roku. 

Maseczki dalej nosić trzeba będzie w środkach publicznego transportu zbiorowego i w miejscach ogólnodostępnych (np. cmentarze, bulwary, promenady), w zakładach pracy (jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej), w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych czy obiektach kultu religijnego. 

Wcześniej przedstawiciele rządu informowali, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu może zostać zdjęciu 15 maja, ale pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Szczepienia nastolatków przeciwko COVID-19. Dr Cessak wskazał termin

Dr Grzegorz Cessak przypomniał w Polskim Radiu 24, że szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 została sprawdzona w badaniach klinicznych pod kątem podawania jej młodzieży w wieku 16-18 lat. Rejestracja została dokonana w grudniu 2020 r. Zapytany, dlaczego młode osoby nie mogły być od razu szczepione, wskazał, że zdecydowano się na zaszczepienie najpierw ludzi w grupach ryzyka: starszych i z chorobami przewlekłymi.

- Minister zdrowia zapowiedział, że w drugiej połowie maja będą ogłoszone zagadnienia dotyczące szczepienia właśnie osób od 16. roku życia. Myślę, że to jest dobry czas, bo wakacje się zbliżają, a wiemy też, że inne kraje podążają za szczepieniem nastolatków w tej grupie wiekowej - dodał.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopytywany o to, kiedy nastolatki w wieku 16-18 lat będą mogły być szczepione i czy będzie to czerwiec, powiedział, że jest to wersja optymistyczna. Dodał, że w czerwcu spodziewana jest kolejna rekomendacja Europejskiej Agencji Leków dot. stosowania szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 wśród dzieci powyżej 12. roku życia.

DOSTĘP PREMIUM