Koronawirus w Polsce. Od początku epidemii z powodu COVID-19 zmarło już ponad 70 tys. chorych [9 maja]

Ostatniej doby zanotowano w Polsce 3 852 nowych przypadków koronwirusa. Najwięcej zakażeń przybyło w województwie mazowieckim - 529. Jak informuje resort zdrowia, w związku z COVID-19 zmarło 147 osób.
Zobacz wideo

Według danych Ministerstwa Zdrowia najwięcej nowych zakażeń jest w województwie mazowieckim - 529 oraz śląskim - 508 i wielkopolskim - 501. W sumie mamy 3 852 nowych zakażonych.

Jak informuje MZ, z powodu COVID-19 zmarło niespełna 530 osób.

Od ubiegłego roku w Polsce koronawirusem zakaziło się (według danych resortu zdrowia) 2 833 052 osób. Z powodu COVID-19 zmarło w tym czasie 70 012. Pierwszy przypadek koronawirusa w naszym kraju zdiagnozowano 4 marca 2020 roku.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

W sobotę potwierdzono 4765 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 421 chorych na COVID-19. W piątek (7 maja) potwierdzono 6 047 nowych przypadków. W związku z COVID-19 zmarły 453 osoby. W czwartek (6 maja) wykryto 6 431 zakażeń. Zmarło 510 osób. W środę (5 maja) poinformowano o 3 896 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 349 pacjentów. We wtorek (4 maja) resort zdrowia informował o 2 296 nowych zakażeniach. Zmarło 28 chorych. 

W poniedziałek (3 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 2 525 nowych zakażeń. Zmarło 37 pacjentów. W niedzielę (2 maja) resort zdrowia informował o 4 612 nowych zachorowaniach na COVID-19. Zmarło 144 chorych.  

Koronawirus w Polsce. Kolejne obostrzenia poluzowane

Od wczoraj (8 maja) hotele i pensjonaty znów mogą przyjmować gości. Ale wypoczynek obwarowany jest licznymi ograniczeniami: zajętych może być najwyżej połowa pokoi w obiekcie, do następnego weekendu zamknięte będą hotelowe restauracje - posiłki dostarczane będą wyłącznie bezpośrednio do pokoju; nieczynne będę też hotelowe baseny czy siłownie.

Jednak hotelarze na brak zainteresowania gości narzekać nie mogą, a jak mówił w TOK FM  Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, niektórzy borykają się wręcz z klęską urodzaju. Bo rezerwacji przyjęli więcej, niż pozwalają na to ustalone przez rząd limity. Rozmówca Macieja Głogowskiego przyznał, że niektórzy odmawiają gościom, ale są i tacy, którzy szukają "alternatyw" pozwalających ominąć przepisy. 

- Ceny wróciły do normalności, przynajmniej chwilowo, tak bym powiedział z punktu widzenia biznesu i ekonomiki przedsiębiorców, których reprezentuję. Aktualnie na rynku pojawiły się ceny z okresu sprzed półtora roku czy dwóch lat - mówił gość TOK FM. Ale szybko dodał, że ceny wkrótce ceny wzrosną. I to znacznie. - Po pierwsze podaż została mocno ograniczona, a po drugie popyt, chęć podróżowania, jest dość spory. Naturalny efektem jest wzrost cen - przyznał Karol Wagner. Jak podał, będzie drożej o średnio 25-35 proc. 

Od 15 maja bez maseczek na świeżym powietrzu

W rozporządzeniu podano, że od dnia 15 maja 2021 roku nakaz dotyczący zakrywania ust i nosa "w miejscach na otwartym powietrzu" zostaje zniesiony - na razie podano datę graniczną do dnia 5 czerwca 2021 roku. 

Maseczki dalej nosić trzeba będzie w środkach publicznego transportu zbiorowego i w miejscach ogólnodostępnych (np. cmentarze, bulwary, promenady), w zakładach pracy (jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej), w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach handlowych czy obiektach kultu religijnego. 

Wcześniej przedstawiciele rządu informowali, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu może zostać zdjęciu 15 maja, ale pod warunkiem, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Szczepienia nastolatków coraz bliżej

Rozważamy możliwość dopuszczenia do szczepień przeciw COVID-19 osób w wielu 16 i 17 lat, prawdopodobnie dopuścimy to w przyszłym tygodniu. Ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z Radą Medyczną - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 BioNTech/Pfizer u nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Jeśli proces przebiegnie zgodnie z planowanym harmonogramem, to decyzję w sprawie szczepienia tej grupy nastolatków ogłosi w czerwcu.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM