Kolejna ewakuacja z Indii. Trzy osoby trafią do szpitala MSWiA. Wśród nich dyplomaci z Polski i Czech

Wśród osób, które na pokładzie samolotu LOT-u ewakuowano z Indii, są: polski dyplomata z małżonką i czeski dyplomata. Wszyscy trafią, jak poinformował w rozmowie z PAP szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, do warszawskiego szpitala MSWiA.
Zobacz wideo

- Samolot wystartował w sobotę o godz. 22.40. Z Delhi zabraliśmy polskiego dyplomatę wraz z małżonką. Jego stan wymagał ewakuacji ze względów medycznych i pilnej hospitalizacji. Dodatkowo zabraliśmy czeskiego dyplomatę. Całą trójką w trakcie lotu na pokładzie opiekuje się dwóch ratowników medycznych oraz lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - powiedział Robert Gałązkowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Przekazał, że w przypadku czeskiego dyplomaty, kilka dni temu lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego badał mężczyznę na miejscu. Już wówczas rozważane było jego zabranie do Polski, jednak stan Czecha się poprawił, by następnie w sobotę gwałtownie załamać. - W związku z tym podjęliśmy decyzję, że ewakuujemy czeskiego dyplomatę tym rejsem - powiedział.

Szef LPR-u przekazał, że cała trójka po przylocie do Warszawy zostanie umieszczona w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na ul. Wołoskiej w Warszawie.

- W związku z tym, że jest to transport z Indii, będzie ich pełna izolacja i cała diagnostyka pod kątem po pierwsze rozpoznania szczepu koronawirusa i leczenia - powiedział.

Pytany, czy są zaplanowane kolejne loty ewakuacyjne polskich dyplomatów, Gałązkowski odparł, że "na tę chwilę wydaje się, że sytuacja jest opanowana". - W pozostałej na miejscu kadrze, która jest w polskiej placówce dyplomatycznej, nie mamy kolejnych zakażeń. Dodatkowo nasi dyplomaci zostali zaszczepieni - powiedział.

Kolejna ewakuacja z Indii

"O 14:30 w W-wie ląduje samolot, na pokładzie którego ewakuujemy z Delhi kolejne 2 osoby wymagające pilnej hospitalizacji: - napisał szef KPRM. Jak poinformował Dworczyk, "w ramach sojuszniczego wsparcia wśród ewakuowanych znalazł się także dyplomata" czeski. 

Pod koniec kwietnia, z Indii specjalnym samolotem przetransportowano do kraju chorego na COVID-19 polskiego dyplomatę. Towarzyszyła mu rodzina również chora ciężarna żona i czworo dzieci.

Tylko w ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 403 738 zakażeń koronawirusem, znów zmarło ponad 4 tys. osób - podały w niedzielę indyjskie władze. Liczba wszystkich osób zakażonych sięgnęła 22,3 mln.

DOSTĘP PREMIUM