Krótszy odstęp między podaniem obu dawek szczepionek? "Czekamy na opinię Rady Medczynej"

Rząd czeka na rekomendację Rady Medycznej przy Premierze w kwestii możliwości skrócenia odstępu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych - powiedział PAP szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

- Jeśli chodzi o skrócenie terminu pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem, jak również skrócenie czasu oczekiwania ozdrowieńców, to czekamy na opinie i rekomendacje w tej sprawie Rady Medycznej" - powiedział w rozmowie z PAP min. Michał Dworczyk.

Pytany o to, kiedy można się spodziewać decyzji, odpowiedział: "Poprosiliśmy naukowców z Rady Medycznej o opinię pod koniec ubiegłego tygodnia i czekamy".

O tym, że rząd planuje, by drugą dawkę Pfizera i Moderny można było podawać już po 21 dniach, a AstryZeneki nie po 12, a po 6 tygodniach podało w niedzielę RMF FM.

Szczepienia przeciwko COVID-19

W Polsce pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 podano 27 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności zaszczepiono pracowników służby zdrowia.

Jak poinformował w niedzielę premier, do tej pory wykonano ponad 10 milionów szczepień pierwszą dawką. Ponad 3,5 mln osób otrzymało już dwie dawki lub było szczepionych preparatem jednodawkowym.

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 wykonywane są preparatami od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca (dwie dawki) oraz jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM