Ozdrowieńcy będą mogli zaszczepić się wcześniej. Rząd skraca też okres między dawkami, ale nie dla każdego

Ważna zmiana dotycząca szczepień przeciwko COVID-19. - Ozdrowieńcy będą mogli zaszczepić się już po 30 dniach od dodatniego wyniku testu - poinformował na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Zobacz wideo

Do rej pory osoby, które przechorowały COVID-19, mogły przyjąć szczepionkę dopiero po 90 dniach od pozytywnego wyniku testu w kierunku zakażenia koronawirusem. Teraz rząd zapowiada zmianę i znaczne skrócenie tego terminu.

- Dzisiaj szczepienia ozdrowieńców po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu. Jest to związane z dynamiką szczepień, zachęcaniem wszystkich do zaszczepienia się i z dostawami szczepionek, które mamy zapewnione od producentów. Możemy sobie na to dzisiaj pozwolić - powiedział Dworczyk. Dodał, że przepisy w tej sprawie wejdą w życie od 17 maja.

Skrócenie terminu między dawkami szczepionek

Min. Dworczyk potwierdził też doniesienia, że rząd skraca czas między pierwszą a drugą dawką szczepionki. - Jeśli chodzi o Modernę i Pifzera to skracamy ten okres z 42 do 35 dni. W przypadku AstraZeneca zmiana jest największa. Skracamy czas między dawkami z 82 do 35 dni - powiedział szef KPRM, który odpowiada w rządzie za program szczepień. Te zmiany wejdą w życie od 17 maja. - My musimy wykonując szczepienia myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy, bo musimy zapewnić każdemu pacjentowi drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie dopiero za tydzień, czyli za siedem dni - zaznaczył.

Minister dodał, że skrócenie terminów będzie dotyczyć tych osób, które po tej dacie będą się zapisywać na szczepienie. 

Ruszają szczepienia w zakładach pracy

Również 17 mają ruszy pilotażowy program szczepień w zakładach pracy. - Na początek będziemy przeznaczać na ten cel 100 tysięcy dawek tygodniowo. Od 1 czerwca będzie to już 300 tysięcy dawek - ogłosił szef KPRM. Chodzi w tej chwili o 740 zakładów pracy. 

Jak przekonywał, szczepienia w zakładach to wygodna forma, dzięki której pracodawcy mogą zapewnić np. ciągłość procesów w firmach produkcyjnych. - Z punktu widzenia całego społeczeństwa to jest korzystne, bo im szybciej zaszczepimy jak największa część populacji, tym szybciej wrócimy do normalności, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej - dodał Dworczyk.

Zaszczepieni na imprezach

Dworczyk był też pytany czy wobec przyspieszającego tempa szczepień jest tak, że na imprezy rodzinne typu komunie czy wesela można zaprosić w zasadzie nieograniczoną liczbę osób pod warunkiem, że wszystkie osoby powyżej określonego limitu są w pełni zaszczepione. I czy do tego limitu nie liczą się też osoby, które mają ze sobą zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19.

Minister odpowiedział, że pomimo tego, że pandemia zwalnia, należy pamiętać, że jest ona "niezwykle zwodnicza". - W związku z tym zawsze obowiązuje nas zdrowy rozsądek, zawsze obowiązuje nas odpowiedzialność za siebie, za naszych bliskich, za inne osoby, z którymi się spotykamy. Więc tak naprawdę od tego trzeba zacząć mówiąc o spotkaniach, czy to rodzinnych, czy w jakiejkolwiek innej formule - podkreślił szef KPRM.

- Rzeczywiście zgodnie z obecnymi przepisami jest tak, że jeżeli jest osoba zaszczepiona i ma certyfikat wykonania pełnego szczepienia, to taka osoba nie jest liczona do limitów w czasie spotkań - zaznaczył Dworczyk.

4,5 miliona wolnych terminów

- Mamy na maj i czerwiec ponad 4,5 mln wolnych terminów. Na te terminy cały czas się zapisują osoby zainteresowane szczepieniem - powiedział Dworczyk. 

- W zeszłym tygodniu to był czas, kiedy po raz kolejny przyspieszyliśmy tempo szczepień. Wykonanych zostało w ciągu 7 dni 1,8 mln szczepień - poinformował Dworczyk.

Podkreślił, że to kolejny tydzień, w którym widać wyraźny wzrost tempa szczepień. - Rekord dobowy z zeszłego tygodnia, i w ogóle z miesięcy ostatnich, to jest 418 tys. wykonanych szczepień jednego dnia - mówił minister. - To pokazuje, jakie są możliwości systemu i pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość - dodał. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM