Kina i teatry będą otwarte wcześniej niż planowano. Premier ogłosił zmiany

Harmonogram luzowania epidemicznych obostrzeń czekają drobne korekty. - Przyspieszamy otwarcie kin i teatrów o tydzień - powiedział na konferencji premier Morawiecki.
Zobacz wideo

- Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładnie o osiem dni, na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że branża sportowa - kluby fitness i baseny - będą mogły zacząć działać od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej, niż do tej pory zakładano. 

Również od 28 maja możliwe będzie prowadzenie gastronomii wewnętrznej - w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

- Cieszę się, że mogliśmy wykonać taki drobny, ale krok luzujący - gdzie rzeczywiście o tydzień (...) przyspieszamy uruchomienie instytucji kultury - powiedział obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiedział, szczegółowe informacje w tej sprawie zostanie przedstawiona w formie komunikatu CIR.

Minister zdrowia zauważył, że choć są to drobne przyspieszenia, to "mają pewną symbolikę". - Pokazują, że - jeżeli widzimy przestrzeń do poprawy sytuacji gospodarczej przede wszystkim, niezagrażającej jednocześnie sytuacji epidemicznej - to takie kroki na pewno będziemy podejmowali - zadeklarował szef resortu zdrowia.

Zgodnie z pierwotnym planem rządu te instytucje miały być otwarte 29 maja, przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. miejsc. W ten sposób znalazły się na samym końcu listy instytucji, które wracają do funkcjonowania. Przykładowo muzea i galerie sztuki zostały otwarte zaraz po majówce (4 maja). 

O wcześniejsze zniesienie restrykcji apelowali o to dyrektorzy kin i teatrów. - Mieliśmy być otwarci zaraz po majówce. Zostały przygotowane repertuary, premiery i znowu, jak przez cały poprzedni rok, prawie w przeddzień to wszystko zostaje odwołane - mówił niedawno w TOK FM Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Kiedy szczepienia 16-latków?

Szef rządu mówił też o udostępnianiu szczepień młodszej grupie Polaków. - Bardzo mocno apelujemy o to, żeby dostępność szczepionek była jak największa (...). W ślad za badaniami z firmy Pfizer dotyczących bezpieczeństwa szczepień 16-latków, chcemy udostępnić szczepienia młodszej części społeczeństwa - powiedział.

68,7 proc. ankietowanych Polaków zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość - wynika z sondażu United Surveys wykonanego na zlecenie "DGP" i RMF FM.

DOSTĘP PREMIUM