Niedzielski: Od poniedziałku planujemy uruchomić rejestrację na szczepienia dla osób od 16. roku życia

- Planujemy, że w piątek wieczorem będzie podpisane rozporządzenie dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 osób w wieku od 16 lat - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W poniedziałek ma ruszyć rejestracja na te szczepienia.
Zobacz wideo

Minister zdrowia poinformował, że na temat kształtu rozporządzenia dotyczącego szczepień osób, które ukończyły 16 lat, jeszcze wypowiadają się poszczególne ministerstwa, bo - jak zaznaczył - to "rozporządzenie całej Rady Ministrów". Według jego planów ma zostać ono podpisane jeszcze dzisiaj wieczorem.

- W niedzielę chcemy udostępnić nowy formularz, bo ten formularz dla dzieci, czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie - dodał Adam Niedzielski.

Szef MZ powiedział również, że od poniedziałku planowane jest uruchomienie rejestracji na szczepienia dla tej grupy osób. - Wszystkim zainteresowanym polecam w niedzielę wejście na stronę MZ i pobranie tego formularza po to, żeby się przygotować już po prostu do szczepienia i oczywiście w poniedziałek się zarejestrować - zaznaczył.

Minister zdrowia pytany był przez dziennikarzy o to, czy niepełnoletni będą musieli być szczepieni w obecności rodziców. - Zasady udzielenia świadczeń dla osób powyżej 16. roku życia są takie, że muszą posiadać zgodę, natomiast nie muszą towarzyszyć bezpośrednio przy szczepieniu - poinformował.

Prawie 70 proc. zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci

W środę otwarcie szczepień dla osób od 16. roku życia zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa - powiedział.

Podkreślił, że dostępność szczepionek powinna być jak najszersza. - Na ten temat dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady Europejskiej w Porto w Portugalii. I ja byłem jedną z osób, które bardzo głośno wołały o uwolnienie patentów, udostępnienie szczepionek, wykorzystanie linii produkcyjnych we wszystkich możliwych obszarach, tak żeby szczepić można było jak najszerzej - powiedział Morawiecki.

68,7 proc. ankietowanych Polaków zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość - wynika z sondażu United Surveys wykonanego na zlecenie "DGP" i RMF FM.

Apel ministra ws. noszenia maseczek 

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister Niedzielski zaapelował o noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach, ale również w otwartych, jeśli będzie tam duże nagromadzenie ludzi. Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby.

- W tej chwili zeszliśmy w skali całego kraju poniżej nawet 10 przypadków na 100 tys. (zachorowań na COVID-19), bo dzisiaj jest taki pierwszy dzień, kiedy to jest dziewięć z kawałkiem i ta częstotliwość już pozwala podejmować taką decyzję (o możliwości nienoszenia maseczek w przestrzeni otwartej) - powiedział. - Nie będę ukrywał, że podejmując tę decyzję, mieliśmy pewne wahanie, czy jak dopuścimy możliwość bez maseczki poruszania się na zewnątrz, to czy ta skłonność do zakładania maseczki wewnątrz pomieszczeń nie będzie mniejsza po prostu - dodał.

DOSTĘP PREMIUM