Pół miliona skierowań na szczepienia przeciw COVID-19 dla nastolatków. Na razie niewielkie zainteresowanie

Od dziś na szczepienia rejestrować się mogą osoby w wieku 16-17 lat. Jak poinformował rzecznik MZ, wystawiono ok. 500 tys. e-skierowań. Ale zainteresowanie jest niewielkie. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że zarejestrował się ponad 40 tys. osób.
Zobacz wideo

- Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród nastolatków w wieku 16 i 17 lat jest wyraźnie mniejsze. Zarejestrowało się ich ponad 40 tys. - poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak dodał, od północy zgłosiło się nieco ponad 40 tys. osób. - Będziemy nad tym pracować, realizując kampanię profrekwencyjną – zapewnił.

Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił w poniedziałek w Polsat News, że w nocy resort wysłał e-skierowania do ok. 500 tys. młodych ludzi w wieku 16-17 lat - na stronach gov.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który warto wydrukować i wypełnić jeszcze przed wizytą w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego. - Dla każdego, kto zechce zgłosić się na szczepienie, wymagany jest PESEL rodzica i numer dowodu osobistego - powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoby jeszcze młodsze, czyli w wieku 12-15 lat, będą mogły być wkrótce szczepione. Dodał, że producent Comirnaty, szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech, złożył już do oceny Europejskiej Agencji Leków (EMA) badania skuteczności i bezpieczeństwa szczepień w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w połowie czerwca. - Wszystko wskazuje na to, że będzie to decyzja pozytywna - powiedział. Wskazał, że badania te pokazują, że szczepionka w tej grupie ma niemal stuprocentową skuteczność.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków. Rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich uruchomiono w niedzielę 9 maja. Wcześniej trwały zapisy wybranych grup wiekowych.

Niewielkie zainteresowanie również wśród seniorów

Michał Dworczyk pytany był również o akcję zachęcania do szczepień osób starszych, tych, które najbardziej narażone są na ciężki przebieg COVID-19. Podkreślił, że będą w nią włączone poza punktami szczepień, m.in. placówkami POZ, również samorządy. Przypomniał, że w zeszły piątek zaczęła się duża kampania profrekwencyjna pod hasłem "Ostania prosta", w która zaangażowali się sportowcy.

DOSTĘP PREMIUM