Najpierw AstraZeneca, a potem Pfizer? Naukowcy: Mieszanie szczepionek bezpieczne

Przeprowadzone w Hiszpanii badania nad mieszaniem szczepionek na COVID-19 wykazały, że podawanie dawki preparatu firmy Pfizer osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę szczepionki firmy AstraZeneca, jest bardzo bezpieczne i skuteczne - poinformowali naukowcy.
Zobacz wideo

Tak zwane badanie Combivacs, prowadzone przez hiszpański państwowy Instytut Zdrowia im. Karola III, wykazało, że odpowiedź immunologiczna u osób, które otrzymały zastrzyk Pfizera była od 30 do 40 razy większa niż w grupie kontrolnej, która otrzymała tylko dawkę szczepionki AstraZeneca.

Jak przekazali autorzy badania, wśród 600 uczestników zgłoszono niewiele poważnych skutków ubocznych.

Mieszanie szczepionek

Polscy eksperci - w kontekście wątpliwości wobec wakcyny AstraZeneki - już kilka tygodni temu dopuszczali takie rozwiązanie. - To wymaga zbadania, czy takie mieszanie jest możliwie i nie stanowi ryzyka dla pacjenta. Mamy na to chwilę. Natomiast ja bym się tego nie obawiała. Czasem zdarza się, że jest taka konieczność. Tak jak szczepimy pacjentów na inne choroby: nie ma jednego preparatu i musimy jako drugą dawkę podać preparat innej firmy, również inny technologicznie - mówiła w kwietniu w TOK FM dr hab. n. med. Dorota Zarębska-Michaluk, zastępczyni kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Resort zdrowia wtedy nie brał pod uwagę takiej możliwości. - Według mojej wiedzy nie ma takiej procedury. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić - mówił pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM