Paszpoty covidowe. Min. Michał Dworczyk podał ważną datę

Między 20 a 25 maja zacznie się pilotaż dotyczący tzw. paszportów covidowych. To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień był pytany na antenie RMF FM o tzw. paszporty covidowe. - Między 20 a 25 maja zacznie się taki pilotaż, w ramach którego funkcjonuje również Polska - poinformował Michał Dworczyk.

- Można to najprościej wytłumaczyć w taki sposób, że będzie rozwiązanie czy rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały czy mają aktualny test covidowy - dodał.

Jak podkreślił odpowiedzialny za program szczepień minister, "to jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii". - Na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu, natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi Ministerstwo Zdrowia, bo ono prowadzi ten program - dodał.

Jak zachęcić do szczepień?

W najbliższy piątek na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przedstawimy rozwiązania, które włączą w jeszcze większym zakresie samorządy w działania profrekwencyjne dotyczące szczepień - zapowiedział Dworczyk.

Szef KPRM pytany był o apel samorządowców, by szczepienia przeciwko COVID-19 były obowiązkowe.

Jak podkreślił, nie ma na razie takich dyskusji nigdzie w Europie. Przypomniał też, że WHO również nie zaleca wprowadzenia obowiązkowych szczepień.

- Trzeba przekonywać wszystkich do tego, jak to szczepienie jest potrzebne, jak ono jest ważne, jeżeli chcemy funkcjonować w normalnych warunkach, a nie cały czas w ścisłym reżimie sanitarnym przerywanym lockdownami - powiedział szef KPRM.

TOK FM PREMIUM