Prawie 70 tys. pielęgniarek i położnych może przejść na emeryturę. Jeśli to zrobią, mogłoby zniknąć ok. 280 szpitali

System ochrony zdrowia funkcjonuje tylko dlatego, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje, mimo uzyskania uprawnień emerytalnych - wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki żyją krócej niż statystyczne Polki.
Zobacz wideo

"Nie powinna usypiać czujności decydentów liczba 22 182 praw wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej, które stwierdzono w ostatnich czterech latach w skali całego kraju" – podaje NIPiP. Wyjaśnia, że w tym samym czasie uprawnienia emerytalne uzyskała niemal dwa razy większa liczba pielęgniarek i położnych – 42 380. "Obecnie system ochrony zdrowia funkcjonuje tylko dlatego, że blisko 70 tys. pielęgniarek i położnych pracuje, mimo uzyskania uprawnień emerytalnych (powyżej 60. roku życia)" – podkreśla Izba.

I alarmuje, że gdyby z zawodu odeszły osoby, które posiadają już uprawnienia emerytalne, z mapy Polski zniknęłoby ok. 280 szpitali powiatowych

Zdaniem samorządu pielęgniarskiego sytuacji nie uratują przyjazdy do Polski medyków cudzoziemców.

Według danych z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych na koniec 2020 roku w Polsce na stanowisku pielęgniarki lub położnej pracowało 332 obcokrajowców. Co więcej, niemal tyle samo Polek i Polaków z wykształceniem pielęgniarskim i położniczym ubiegało się o zaświadczenie niezbędne do wyjazdu z kraju do Unii Europejskiej.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych podaje, że statystyczna pielęgniarka żyje krócej niż statystyczna Polka. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest niska średnia wieku zgonu pielęgniarek i położnych. Po analizie otrzymanych z Rejestru PESEL danych z ostatnich pięciu lat, Izba wyliczyła, że średnia ich wieku w chwili zgonu to 61 lat i pół roku. To znacznie mniej niż średnia dla całej populacji.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zapowiada, że w najbliższych dniach przedstawi szczegółowe dane na temat rzeczywistej liczby brakujących pielęgniarek i położnych.

DOSTĘP PREMIUM