"Na wakacje większość aktywności będzie przywrócona". Niedzielski o kolejnym etapie luzowania obostrzeń

Kolejne kroki luzowania przepisów związanych z COVID-19 będą ogłoszone najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca - zapowiedział w rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia Adam Niedzielski. Od dziś, przypomnijmy, działają kina, teatry, domy kultury.
Zobacz wideo

- Najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca poinformujemy o kolejnych krokach względem luzowania reguł bezpieczeństwa. Na dziś nie widzę przeszkód, by nie były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności. Wiele osób sugeruje przyśpieszenie, ale w tym zakresie wolimy być ostrożni - powiedział w piątek Wirtualnej Polsce szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to po 5 czerwca aktywność będzie przywracana "wszędzie tam, gdzie jest jeszcze ograniczona".

- Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej - poinformował szef MZ.

Min. Niedzielski podkreślił jednak, że utrzymany zostanie nakaz noszenia maseczek wewnątrz tzw. przestrzeni wspólnych i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu.

Czas na kino, teatr, koncert w filharmonii

Od dziś otwierane są po lockdownie kina, teatry, filharmonie, opery. Kolejny etap luzowania obostrzeń dotyczy też grup cyrkowych oraz domów kultury, w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych oraz projekcją filmów lub nagrań wideo.

We wszystkich otwieranych placówkach obowiązuje reżim sanitarny: zajętych może być tylko połowa miejsc - co drugie na widowni, a w przypadku braku oznaczonych miejsc należy utrzymać odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami. Utrzymany został nakaz zakrywania ust i nosa.

DOSTĘP PREMIUM