800 tys. szczepionek AstraZeneca nie dojedzie do Polski. "Pacjenci będą mieli przesuwane terminy"

W związku z opóźnieniem dostaw od AstryZeneki, niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepień - czy to pierwszą, czy drugą dawką - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.
Zobacz wideo

Dworczyk poinformował w poniedziałek, że firma AstraZeneca poinformowała, że 800 tys. szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dojadą. Zaznaczył, że to opóźnienie będzie miało wpływ na funkcjonowanie części punktów szczepień. - W związku z opóźnieniem dostaw od AstryZeneki, niektórzy pacjenci będą mieli przesunięte terminy szczepień - czy to pierwszą, czy drugą dawką - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień. 

Pytany o to, czy inni dostawcy też sygnalizują możliwość opóźnień, zaprzeczył. - Pozostałe dostawy szczepionek w najbliższych dniach były i są realizowane bez zakłóceń. Pod koniec maja jest pierwsza, niemal dwukrotnie zwiększona, bo licząca ponad dwa miliony sztuk, dostawa szczepionek firmy Pfizer. Nie mamy żadnych sygnałów od pozostałych producentów o opóźnieniach - oświadczył Dworczyk.

Pfizer dojechał

W poniedziałek do Polski dotarło 1,2 mln dawek szczepionki firmy Pfizer - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W czwartek ma dotrzeć do Polski 330 tys. dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson, a w sobotę - 259 tys. Moderny.

W Polsce wykonano dotąd 17 866 586 szczepień przeciw COVID-19 - podano w niedzielę na rządowych stronach. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 5 553 678 osób.

Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń?

Badania potwierdziły 559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 17 chorych z COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii wykryto COVID-19 u ponad 2,8 mln osób, zmarło blisko 73 tys. chorych. Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (83), śląskiego (75), wielkopolskiego (57), dolnośląskiego (53), łódzkiego (48), małopolskiego (47), zachodniopomorskiego (34), pomorskiego (29), kujawsko-pomorskiego (27), lubelskiego (25), opolskiego (15), świętokrzyskiego (15), warmińsko-mazurskiego (13), podkarpackiego (10), lubuskiego (9), podlaskiego (9).

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa, potwierdzono go u 2 866 181 osób. Zmarło 72 945 chorych z COVID-19. Resort podał, że 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Ministerstwo przekazało też, że z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM