KE rekomenduje łagodzenia restrykcji dot. podróżowania. Ważne informacje dla zaszczepionych przeciwko COVID-19

Komisja Europejska zarekomendowała w poniedziałek, aby państwa członkowskie UE stopniowo łagodziły restrykcje dotyczące podróżowania, w tym przede wszystkim dla posiadaczy unijnych certyfikatów COVID-19.
Zobacz wideo

Komisja Europejska chce też, aby w pełni zaszczepione osoby posiadające certyfikaty szczepień były zwolnione z testów związanych z podróżą lub kwarantanny 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki.

- Ostatnie tygodnie przynoszą ciągły trend spadkowy liczby zakażeń, co pokazuje sukces kampanii szczepień w całej UE. Równolegle zachęcamy również do przystępnych cenowo i szeroko dostępnych możliwości testowania. W tym kontekście państwa członkowskie powoli znoszą ograniczenia związane z COVID-19 zarówno wewnątrz kraju, jak i w zakresie podróży. Dziś proponujemy, aby państwa członkowskie koordynowały to stopniowe znoszenie ograniczeń w swobodnym przepływie (osób), biorąc pod uwagę nasze nowe wspólne narzędzie: unijny cyfrowy certyfikat COVID-19 - powiedział w Brukseli Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

"Europejczycy powinni cieszyć się bezpieczeństwem i relaksem podczas lata. W miarę postępu szczepień proponujemy stopniowe łagodzenie środków związanych z podróżami w skoordynowany sposób za pomocą naszego wspólnego narzędzia: unijnego cyfrowego certyfikatu COVID" - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak dodała, certyfikaty przyniosą "przejrzystość i przewidywalność", gdy wznowiony zostanie swobodny przepływ ludzi w UE.

Unijny certyfikat szczepionkowy

Unijne certyfikaty - potocznie zwane paszportami covidowymi - mają obowiązywać od 1 lipca.  Certyfikat ma być dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę.

Komisja Europejska zobowiązała się zmobilizować co najmniej 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na COVID-19. Negocjatorzy uzgodnili też, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze na ten cel. Zgodnie ze wstępnym porozumieniem, państwa członkowskie UE nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19 po wprowadzeniu certyfikatów, "chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego". O ewentualnych takich środkach należy powiadomić inne państwa członkowskie i KE najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem - uzgodnili negocjatorzy.

Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA).

DOSTĘP PREMIUM