"Paszporty covidowe" już dostępne. Kto może je uzyskać i w jaki sposób? Wyjaśniamy wątpliwości

- Od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów COVID-19 - poinformował minister Adam Niedzielski. To tzw. paszporty covidowe, które ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Wyjaśniamy, kto może go uzyskać i jakie musi spełnić warunki.
Zobacz wideo

- Polska znalazła się wśród siedmiu krajów, które od dzisiaj (wtorek) są podłączone do systemu unijnego i już używają możliwości wydawania certyfikatu (COVID). Od dzisiaj możecie państwo pobrać certyfikat w wersji elektronicznej, ale też go wydrukować - powiedział we wtorek minister Adam Niedzielski.

Dodał, że formalny start systemu wydawania certyfikatów COVID nastąpi 1 lipca i wtedy wszystkie kraje będą go uznawały. - Ale Polska znalazła się w grupie liderów, które już od 1 czerwca wydają te certyfikaty do użytku swoich obywateli - zaznaczył.

"Paszport covidowy". Co to jest?

Unijne Certyfikaty COVID - zwane "paszportami covidowymi" - to elektroniczne zaświadczenia, które ułatwiają bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Na "paszport covidowy" składa się kod QR i unikalny identyfikator, które należy pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Unijny Certyfikat COVID to nie jest dokument podróży. Nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom.

"Paszport covidowy". Kto może go pobrać?

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Kraje UE same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

"Paszport covidowy" otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

"Paszport covidowy". Jak go uzyskać?

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować. Można też zeskanować kod.

"Paszport covidowy". W jakich krajach będzie ważny?

Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy.

DOSTĘP PREMIUM