Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Osoby zaszczepione będą zwolnione z limitów

Od 6 czerwca znów będzie można organizować konferencje, targi i wystawy już nie tylko on-line. Możliwe będą też liczniejsze zgromadzenia (z wyjątkiem zgromadzeń spontanicznych) oraz imprezy takie jak wesela. Minister Adam Niedzielski przedstawił w środę zmiany w epidemicznych obostrzeniach.
Zobacz wideo

Środową konferencję minister Adam Niedzielski rozpoczął od krótkiej prezentacji dotyczącej sytuacji epidemicznej. Ta - jak mówił - jest coraz lepsza. Spada liczba zakażeń, a także liczba hospitalizacji. - To pokazuje, że systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia nie powoduje wzrostu zakażeń - powiedział.

W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie dalszych zmian. Jak podkreślał szef resortu zdrowia, na razie one są niewielkie i dotyczą okresu od 6 do 25 czerwca (czyli do wakacji). Plany na kolejny okres mają być przedstawione w przyszłym tygodniu.  

Obostrzenia. Co się zmienia?

- W okresie od 6 czerwca będą przedłużone do 25 czerwca obowiązujące reguły i reżim sanitarny, ale dodatkowo zdecydowaliśmy się na zmiany. Najważniejszym zagadnieniem jest to, że przywracamy możliwość prowadzenia targów, konferencji i wystaw z limitem jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - powiedział Niedzielski.

- Kolejny element, gdzie również będzie obowiązywał ten limit, to są sale zabaw dla dzieci. One były do tej pory zamknięte - mówił dalej.

- Bardzo ważnym elementem jest kwestia imprez i zgromadzeń. Od 6 czerwca zwiększamy limit do 150 osób. Do tej pory wynosił on 50 osób - podał minister. Co ważne - nie dotyczy to zgromadzeń spontanicznych. Niedzielski był dopytywany przez dziennikarzy, co z nimi i potwierdził, że "zgromadzenia spontaniczne zostają zakazane". 

Zmieni się też limit w środkach transportu zbiorowego - zostanie on zwiększony do 75 proc. obłożenia. Pasażerowie dalej zobowiązani będą do zakrywania ust i nosa. 

Do limitów nie wliczają się zaszczepione osoby

Co ważne - do powyższych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Niedzielski podkreślał, że szczepienia najlepiej chronią przed zakażeniem i co do tego nie mają wątpliwości liczni eksperci. - Poza tym chcemy zachęcać w ten sposób do szczepienia. Ono będzie przepustką, żeby uczestniczyć we wszystkich tych zdarzeniach - nadmienił. 

Dopytywany, jak to będzie weryfikowane odparł, że "jest to odpowiedzialność osoby, która podaje, że jest zaszczepiona i po jej stronie będzie leżała konieczność udowodnienia tego". Natomiast organizator danej imprezy czy zgromadzenia będzie musiał to sprawdzić. Niedzielski przypomniał też, że od 10 czerwca dostępna ma być aplikacja, w której będzie można sprawdzić status covidowy danej osoby. 

Na koniec Niedzielski przypomniał informację o tym, że we wtorek Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów COVID-19, które ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. - Właśnie otrzymałem informacje, że od wczoraj zostało pobrane ponad 400 tysięcy certyfikatów. Cieszę się, że ta usługa cieszy się takim zainteresowaniem i spełnia wymogi funkcjonalne - powiedział Niedzielski. 

Co z dyskotekami i klubami? Te - jak podał minister - dalej zostają zamknięte. Dopowiedział, że rząd dyskutuje również i o tej kwestii, ale w takich miejscach jak np. klub trzeba położyć większy nacisk na weryfikację osób zaszczepionych i kontrolowanie limitów. Niedzielski wskazał, że niewykluczone, że otwarcie tych branż nastąpi po 26 czerwca, ale dyskusje wciąż trwają. 

Co dalej ze szpitalami tymczasowymi?

Podczas konferencji minister zapytany został, ile szpitali tymczasowych pozostanie w każdym województwie. - Decyzja w tej chwili jest taka, że w każdym województwie będzie jeden szpital tymczasowy, którego operatorem będzie szpital wiodący, który też będzie miał te obowiązki covidowe, przy czym przynajmniej na Mazowszu szpitali tymczasowych będzie więcej niż jeden - wyjaśnił.

Jak wskazał, utrzymanie minimalnej infrastruktury w każdym regionie związane jest z przewidywaniami na okres wrześniowy, gdy więcej czasu będziemy spędzać w zamkniętych przestrzeniach, w szkole, w pracy. - Chcemy być przygotowani na to i mieć po prostu zabezpieczenie - dodał Niedzielski.

Szczepienia i spadek zakażeń

Pewne poluzowanie obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział już we wtorek. Jak mówił, na konferencji w środę (czyli dziś) przedstawiony będzie plan do 26 czerwca, a w poniedziałek - prawdopodobnie razem z premierem Mateuszem Morawieckim - na dalsze tygodnie, obejmujące okres wakacyjny. 

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z epidemią, co podkreślają eksperci, są szczepionki. Rozszerza się krąg osób, które w Polsce zostają do nich dopuszczone. Od 17 maja rejestrować mogą się osoby mające 16 lat i więcej, a już od najbliższego poniedziałku (7 czerwca) rozpoczną się zapisy dla dzieci w wieku od 12 lat. 

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany w TVN24 o to, jaki procent dorosłych Polaków został już zaszczepionych lub zarejestrowanych do szczepienia, odparł, że "w tej chwili w systemie mamy ok. 50 proc. dorosłych Polaków". Przyznał jednak, że tempo rejestrowania się na szczepienia spada i dużym wyzwaniem jest zachęcenie do przyjęcia preparatu te osoby, które tego jeszcze nie zrobiły.

DOSTĘP PREMIUM