Podróż z dzieckiem w czasie pandemii. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Koniec roku szkolnego coraz bliżej, więc wielkimi krokami zbliżają się wakacje - czas wyjazdów i wycieczek, także zagranicznych. Coraz więcej państw otwiera się na turystów, ale stawia też wymagania. Jednym z nich jest tzw. paszport covidowy potwierdzający m.in. przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. A jak podróżować z małym dzieckiem, które zaszczepione nie jest? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Zobacz wideo

Jeszcze do niedawna między krajami panowały duże różnice, jeśli chodzi o warunki i obostrzenia dotyczące turystów. Jedne wymagały okazania negatywnego testu na obecność koronawirusa, inne przebytego szczepienia. Różne były też zasady dotyczące kwarantanny.

Aby to ujednolicić wprowadzony został - na terenie Unii Europejskiej - Unijny Certyfikat COVID. Ma on niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się. Nie będzie on jednak warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. W Polsce certyfikaty wydawane są od 1 czerwca. >> O tym, jak uzyskać certyfikat czytaj więcej tu <<

Czy Unijny Certyfikat COVID może otrzymać dziecko?

Zbliżające się wakacje to czas wyjazdów często całymi rodzinami. Dlatego ważne jest pytanie, czy Unijny Certyfikat COVID może otrzymać także osoba niepełnoletnia. Odpowiedź brzmi: tak. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które nie są do tego uprawnione - również rodzicom w imieniu ich dzieci. Zaświadczenie wydane w ten sposób będzie obejmowało dziecko, o ile będzie ono posiadało ujemny wynik testu na COVID-19.   

Koronawirus i obostrzenia w różnych krajach. Jak sprawdzić?

- Obecnie różne kraje w różny sposób definiują granicę wiekową, do której trzeba taki test pokazywać. I tu jest apel do wszystkich osób, żeby przed wyjazdem sprawdzić nie tylko kraj docelowy, ale także kraje tranzytowe [przez które będziemy przejeżdżać - red.] - zwracał uwagę podczas jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pomocnym narzędziem w tym zakresie jest aplikacja RE-open EU - https://reopen.europa.eu/pl/ - która pozwala na sprawdzenie aktualnie obowiązujących reguł w poszczególnych państwach członkowskich. 

- Jeśli chodzi o wydawanie certyfikatów, to przygotujemy wkrótce takie rozwiązania, które powiążą konto dziecka z kontem pacjenta [rodzica - red.] w Internetowym Koncie Pacjenta - powiedział Niedzielski. Stamtąd będzie można wydrukować dokument potwierdzający albo odbyte szczepienia dziecka, albo wynik testy na koronawirusa. - A niezależnie od tego systemu elektronicznego, to oczywiście w każdym punkcie [szczepień lub badania - red.] taki wydruk dla dziecka będzie również zagwarantowany - mówił minister zdrowia.

Przypomnijmy, certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie on także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych, punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Dziecko nie ma jeszcze prawa do szczepienia. Co wtedy?

W Polsce obecnie szczepić mogą się osoby od 16. roku życia. Już w najbliższy poniedziałek grupa osób uprawnionych do szczepień rozszerzy się także o dzieci i młodzież od 12. roku życia.

W ich przypadku (o ile się zaszczepią) to właśnie dokument potwierdzający przyjęcie preparatu będzie najprostszym sposobem umożliwiającym uzyskanie certyfikatu i przekroczenie granicy. 

Co z dziećmi, które nie będą zaszczepione? W ich przypadku, przy przekraczaniu granicy, konieczne będzie pokazanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.  

Rodzic zaszczepiony, a dziecko nie. Co z kwarantanną?

Kolejnym ważnym punktem, który należy wziąć pod uwagę, jest kwarantanna. W Polsce osoby zaszczepione nie podlegają kwarantannie, jeśli wracają zza granicy. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, które nie są zaszczepione - te po powrocie będą musiały kwarantannę odbyć.

Warunkiem zwalniającym z kwarantanny jest negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Można go wykonać w ciągu 48 godzin po powrocie do kraju. 

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM