Rząd luzuje obostrzenia na wakacje. Więcej osób w kościołach, na koncertach, meczach i w hotelach

Więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach, na targach i na wydarzeniach sportowych. Hotele będą mogły przyjąć więcej gości - rząd ogłosił kolejny etap luzowania obostrzeń.
Zobacz wideo

Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego "14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami". Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.

- Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień - poinformował szef rządu.

Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych.

Od 13 czerwca:

- otwarta zostanie Stadion Narodowy dla Strefy Kibica 

- więcej osób w kościołach. Połowa miejsc będzie mogła być zajęta. 

- możliwość korzystania z gastronomii w kinach

Od 26 czerwca:

- targi i konferencje z większym limitem 1 osoba na 10 m kw.

- wydarzenia sportowe i koncerty z większa liczbą widzów 50 procent miejsc

- w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększony limit zajętych miejsc do 75 procent - nie wliczają się dzieci do 12 roku życia

- otwarte będą dyskoteki dla 150 osób

- większy limit w kinach i wesołych miasteczkach - do 75 proc. zajętych miejsc 

Te limity nie obowiązują dla osób zaszczepionych. 

W środę minister zdrowia poinformował, że liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców została zredukowana do jednego przypadku, a w czasie apogeum trzeciej fali pandemii, np. w woj. śląskim było średnio 100 zachorowań na 100 tys. mieszkańców - Widać, że zmiana skali jest ogromna - powiedział Adam Niedzielski.

Wcześniejsze luzowanie obostrzeń

W niedzielę 6 czerwca w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące szereg obostrzeń. Dopuszcza organizację targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 osób na 15 m2. Podobne zasady dotyczą sal zabaw, które zostały również otwarte. 

Więcej osób może też już uczestniczyć w imprezach i zgromadzeniach. Ich liczbę zwiększono trzykrotnie – z 50 do 150 osób. W transporcie zbiorowym dopuszczono większe obłożenie - do 75 proc., pozostawiając nadal obowiązek zakrywania ust i nosa.

Wprowadzono zasadę, że do ograniczeń osób np. na siłowniach, basenach, publiczności na obiektach sportowych nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Na razie Ministerstwo Zdrowia nie planuje znosić obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. - Rekomenduję, by do końca wakacji nie znosić (tego) obowiązku - powiedział w czwartek Adam Niedzielski.

Nowe zakażenia COVID-19

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 382 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 84 osób z COVID-19. Najwięcej chorych było w województwach śląskim (44), wielkopolskim (43) i mazowieckim (41). Z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 62 osoby.

Dzień wcześniej (9 czerwca) badania potwierdziły 428 nowych zachorowań na COVID-19, zmarło 108 osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej chorych było w województwach: mazowieckim (58), wielkopolskim (56) i śląskim (47).

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 876 667 przypadków. Zmarło 74 447 osób z COVID-19.

W szpitalach przebywa 2 553 chorych z COVID-19; 364 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z koronawirusem przygotowane jest 14 488 łóżek i 1 502 respiratory.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 57 127 osób, a wyzdrowiało dotąd 2 647 095 zakażonych.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM