Maseczek szybko nie pożegnamy? Min. Niedzielski podtrzymuje swoją rekomendację

Rekomenduję, by do końca wakacji nie znosić obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W piątek mamy poznać szczegóły kolejnego etapu luzowania obostrzeń. Wspólną konferencję zapowiedzieli premier Morawiecki i min. Niedzielski.
Zobacz wideo

Obecnie nie ma obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale wciąż trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeniach zamkniętych. I wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tym zakresie nie zmieni.

- Chciałbym zwrócić uwagę, że w Polsce restrykcje są bardzo liberalne. Może z naszego punktu widzenia wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki, poruszając się w publicznych przestrzeniach zamkniętych, ale proszę mi wierzyć, w Europie (...) np. w Portugali czy Hiszpanii jest też duży rygor również na zewnątrz - powiedział w RMF FM Adam Niedzielski.

Minister - dopytywany, kiedy zgodnie z regulacjami będzie można iść do kina czy kościoła bez maseczki - odparł, że rekomenduje, by nie znosić obowiązku maseczek w określonych sytuacjach do końca wakacji. - Uważam, że ten standard powinien obowiązywać - dodał. Niedzielski już kilkukrotnie zapowiadał, że będzie rekomendował, by utrzymać regulacje dotyczące zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych.

Gdzie trzeba nosić maseczki?

Przypomnijmy, nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone. Maseczki należy nosić m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i w urzędach.

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać m.in. w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem czy motocyklem.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

Luzowanie obostrzeń. Dziś nowe decyzje

Początkowo na dziś (czwartek, 10 czerwca) zaplanowana była konferencja prasowa ministra zdrowia oraz premiera Mateusza Morawieckiego na temat pakietu rozwiązań epidemicznych na czas wakacji. Dzięki temu - jak słyszymy ze strony rządu - Polacy będą mogli w spokoju zaplanować swoje urlopy w sezonie letnim. Na razie wciąż nie podano jednak godziny konferencji. 

W czwartek w RMF Niedzielski poinformował jednak, że konferencja odbędzie się "raczej w piątek". - Proszę pamiętać, że my te obostrzenia mamy tak poluzowane, że przestrzeń do zmian nie jest jakaś duża - wskazał.

DOSTĘP PREMIUM