RPO reaguje po nowym odcinku "Pieczy". Będzie apel do ministrów ws. ciężarnych z uzależnieniami

Będzie kolejny apel Rzecznika Praw Obywatelskich do resortu zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej o uregulowanie przepisów dotyczących ciężarnych z uzależnieniami. RPO zajmuje się tą kwestią po reportażu redaktora TOKFM Michała Janczury pod tytułem "Piecza".
Zobacz wideo

Serial dokumentalny "Piecza" Michała Janczury opowiada szczegółowo o tym, jak wygląda system pieczy zastępczej w Polsce. Jeden z ostatnich odcinków opisuje los pani Marty, która walczy z uzależnieniem alkoholowym. Po zajściu w ciążę - i zdając sobie sprawę ze swojej choroby - kobieta próbowała znaleźć kogoś, kto mógłby jej pomóc. Nie znalazła. Ostatecznie urodziła dziecko z alkoholowym zespołem płodowym. Dziecko zostało jej odebrane i trafiło do rodziny zastępczej. 

O podobnych sytuacjach mówiła na antenie TOK FM Agnieszka Jarzębska z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Rzecznik z dużą uwagę śledzi emitowany na antenie TOK FM serial "Piecza". Podejmowaliśmy działania na podstawie emitowanych materiałów. Problem dotyczący uzależnienia kobiet w ciąży podnoszony w piątym odcinku serialu jest niezwykle poważny - nadmieniła na wstępie rozmówczyni Filipa Kekusza.

Temat ten, jak dodała, jest Rzecznikowi znany. - Już w 2016 i 2017 roku podejmował działania w tym obszarze i kierował wystąpienia do ministra zdrowia i ministra rodziny i polityki społecznej - powiedziała.

W wystąpieniach tych RPO wskazywał m.in. na brak uregulowań prawnych zabezpieczających dobro nienarodzonego dziecka w sytuacji gdy kobieta ciężarna jest uzależniona od substancji psychoaktywnych i mimo ciąży tych substancji nadużywa. - Uzyskane w wyniku interwencji wyjaśnienia nie wskazują, aby istniały mechanizmy umożliwiające skuteczne i niezwłoczne działanie zabezpieczające dobro dziecka zagrożone utratą zdrowia lub życia - przyznała Jarzębska.

Zapowiedziała jednak, że teraz - po emisji nowego odcinka "Pieczy" - RPO znów do tego tematu wróci. - Po raz kolejny skieruje wystąpienia do ministra zdrowia oraz ministra rodziny i polityki społecznej w tej kwestii, gdyż uważamy, że standard ochrony gwarantowanych przed konstytucję praw podstawowych dzieciom nie jest w sposób wystarczający realizowany - stwierdziła przedstawicielka biura RPO.

Podkreśliła, że macierzyństwo jest w Polsce pod szczególną ochroną prawną i realizacja polityki zdrowotnej "powinna być nakierowana na zapewnienie kompleksowej i odpowiedniej opieki nad matką i dzieckiem". - Matka przed i po urodzeniu dziecka powinna otrzymać szczególna pomoc władz publicznych. Jasno mówi o tym konstytucja - podała Jarząbska.

TOK FM PREMIUM