Rząd wysyła Polaków na badania profilaktyczne. Choroby nowotworowe potraktowane po macoszemu

Morfologia, tężenie cholesterolu czy pomiar ciśnienia - między innymi takie badania będzie można wykonać w ramach programu "Profilaktyka 40+", który wejdzie w życie od lipca. Na liście brakuje jednak wielu badań, które mogłyby pomóc we wcześniejszym wykryciu choroby nowotworowej.
Zobacz wideo

Program "Profilaktyka 40 plus" to jedno z rozwiązań zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Projekt rozporządzenia w tej sprawie był skierowany do konsultacji publicznych, a w poniedziałek resort zdrowia poinformował, że dokument został podpisany przez ministra Adama Niedzielskiego.

"Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. (...) 'Profilaktyka 40 plus' ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości" - podkreśla Niedzielski, cytowany w komunikacie resortu.

Osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dzięki temu zostanie wygenerowane odpowiednie zlecenie. Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

"Profilaktyka 40 plus". Jakie badania zawiera?

"Profilaktyka 40 plus" zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

"Profilaktyka onkologiczna bardzo słabo zaakcentowana"

Część specjalistów zwraca uwagę, że nowy program Ministerstwa Zdrowia nie obejmuje w  wystarczającym stopniu badań onkologicznych. W przypadku mężczyzn można jeszcze wykonać badanie w kierunku badań prostaty, lecz w przypadku kobiet brakuje badań, które mogłyby pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi, raka jajnika czy szyjki macicy.

W wykazie nie znalazła się m.in. mammografia, USG ginekologiczne czy cytologia.

"Profilaktyka onkologiczna jest bardzo słabo zaakcentowana w Programie. Nie daje podstaw, by sądzić, że poprawi się wykrywalność nowotworów w pierwszej fazie" - podkreślają w mediach społecznościowych przedstawiciele Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Pytania o brak badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych wysłaliśmy do resortu zdrowia. Czekamy na odpowiedź.

Program "Profilaktyka 40 PLUS" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM