Niedzielski: Mamy blisko 80 przypadków zakażeń wariantem Delta w Polsce

- Najbardziej realnie zagrażającym Polsce wariantem koronawirusa jest Delta. W tej chwili mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Minister Niedzielski ocenił, że obecnie priorytetem w walce z pandemią jest zbudowanie możliwości sekwencjonowania genomu, czyli badanie, z jakim wariantem koronawirusa mamy do czynienia. - Jak państwo wiecie, tych wariantów, które są określone przez WHO jako alertowe, jest kilka. Tym najbardziej realnie zagrażającym Polsce jest wariant Delta, wcześniej nazywany wariantem indyjskim. W tej chwili w Polsce mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że dzięki szybkiej identyfikacji wariantu koronawirusa można stosować "bardziej dolegliwe środki izolacyjne, bardziej dokładnie przyjrzeć się charakterowi ogniska i potraktować takie ognisko w sposób szczególny".

Delta to nawet 2 proc. przypadków na Śląsku

W Polsce zwiększa się liczba wykrywanych mutacji Delta. Nie jest obecna we wszystkich województwach, ale na Śląsku to nawet około 2 proc. przypadków - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP" przypomina, że wirus pochodzący z Indii, czyli Delta po raz pierwszy został ujawniony w kwietniu. Powołując się na własne analizy wskazuje, że obok Śląska jest on obecny w Zachodniopomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Pomorskiem i Mazowieckiem.

DOSTĘP PREMIUM