Pandemia koronawirusa. Ponad 4 mln zgonów na świecie. Najwięcej w USA

Liczba zgonów w związku z koronawirusem na świecie przekroczyła 4 miliony - wynika z wyliczeń agencji Reuters. Najwięcej osób do tej pory zmarło w USA, ale obecnie najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Ameryce Łacińskiej oraz w Indiach.
Zobacz wideo

Jak podkreśla Reuters, podczas gdy liczba nowych zakażeń i zgonów w efekcie szczepień zmniejszyła się w państwach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, w wielu krajach nadal występuje niedobór szczepionek, a wariant Delta staje się dominującym szczepem na całym świecie.

Według analizy Reutersa minął ponad rok, zanim liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 osiągnęła 2 miliony. Natomiast kolejne 2 miliony zgonów zostały zarejestrowane w ciągu zaledwie 166 dni.

Z danych agencji wynika, że pięć krajów o największej całkowitej liczbie zgonów - Stany Zjednoczone, Brazylia, Indie, Rosja i Meksyk - odpowiada za około 50 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych na świecie, podczas gdy Peru, Węgry, Bośnia i Hercegowina, Czechy i Gibraltar mają najwyższe wskaźniki zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Obecnie najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie zgłaszanych jest 43 na 100 nowych infekcji na świecie. Dziewięć krajów o największej liczbie zgonów na mieszkańca w ciągu ostatniego tygodnia znajdowało się w tym regionie. Szpitale w Boliwii, Chile i Urugwaju przyjmują głównie pacjentów z Covid-19 w wieku od 25 do 40 lat. W brazylijskim Sao Paulo 80 proc. pacjentów oddziałów intensywnej terapii to osoby chore na Covid-19.

Indie i Brazylia to kraje, które odnotowują najwięcej zgonów każdego dnia średnio w ciągu siedmiu dni i nadal borykają się z problemami, związanymi z kremacją i brakiem miejsca do pochówku. Według analizy agencji Reuters, Indie odpowiadają za jeden na trzy zgony odnotowywane każdego dnia na całym świecie.

Niedoszacowana skala zgonów w związku z koronawirusem

Wielu ekspertów uważa, że oficjalne liczby zgonów na całym świecie są zaniżone, podobnie twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która w zeszłym miesiącu oszacowała, że całkowita liczba przypadków śmiertelnych jest znacznie wyższa, niż to wynika z oficjalnych statystyk.

Za przykład na taki stan rzeczy może posłużyć indyjski stan Bihar, gdzie w zeszłym tygodniu znacznie podniesiono ogólną liczbę zgonów po odkryciu tysięcy niezgłoszonych przypadków. To potęguje obawy, że ogólna liczba zgonów w Indiach jest znacznie wyższa, niż podają to oficjalne dane.

Od początku pandemii najwięcej osób zmarło w USA - ok. 601 tys. Druga na tej liście jest Brazylia (ok. 496 tys.), a trzecie Indie (ok. 382 tys.). Najwięcej zakażeń stwierdzono także w USA - ok. 33,5 mln, na drugim miejscu są Indie (prawie 30 mln), a na trzecim Brazylia - 17,7 mln.

Polska znajduje się na 14 miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. W naszym do tej pory zdiagnozowano blisko 2 mln 880 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło blisko  75 tys. osób.

TOK FM PREMIUM