Wystarczy kilka sekund, by zakazić się wariantem Delta. "Największe zagrożenie pandemii COVID-19 2021 roku"

Żeby zakazić się nowym wariantem Delta, wystarczy przebywać "nie dłużej niż kilka sekund" w bliskiej odległości od osoby chorej - ostrzega epidemiolog uniwersytetu Harwarda Eric Feigl-Ding. Ekspert określa nowy wariant, jako "największe zagrożenie pandemii Covid-19 2021 roku".
Zobacz wideo

Ekspert swoim postem na Twitterze komentuje nowe doniesienia z Australii. Mówią one o transmisji nowego wariantu Delta koronawirusa, także w "przelocie" tj. o zakażeniach podczas przechodzenia obok osoby zainfekowanej.

W Australii w poniedziałek zanotowano cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co stanowi niewiele w porównaniu ze światowymi notowaniami, niemniej ekspertów zaniepokoił sposób transmisji koronawirusa.

W Sydney dwa momenty zakażenia udało się uchwycić na kamerach miejskiego monitoringu. W jednym przypadku mężczyzna ok. lat 50 zakaził się wariantem Delta, przechodząc obok osoby zainfekowanej. Wcześniej ta sama osoba, siedząc w kawiarni zainfekowała kobietę ok. lat 70. Również ta sama osoba, przebywając w centrum handlowym, zainfekowała kolejne cztery osoby. W każdym z opisanych przypadków kontakt między nosicielem wirusa a osobami zainfekowanymi był przelotny. Minister Zdrowia stanu Nowa Południowa Walia (NSW) Brad Hazzard wskazał, że w tych przypadkach osoby były od siebie oddalone o ok. pół metra.

WHO: Delta staje się dominującym wariantem koronawirusa

Wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Genewie główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.

W Europie między innymi Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem Delta, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, pomimo postępującego programu szczepień.

W Polsce - jak informował przed kilkoma dniami minister zdrowia Adam Niedzielski - mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków indyjskiej mutacji koronawirusa.

DOSTĘP PREMIUM