Wariant Delta w Polsce. "W planach większe obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii"

Dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ocenił, że to nie jest znacząca transmisja i obecnie mamy ten wariant koronawirusa pod kontrolą, "ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć".
Zobacz wideo

Wojciech Andrusiewicz w TVN24 poinformował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. - Przypomnę, że pierwszy przypadek potwierdzony w Polsce to było mniej więcej półtora miesiąca temu i od tego czasu przez 45 dni mamy 90 przypadków, to nie jest znacząca transmisja - ocenił rzecznik resortu zdrowia. Jak powiedział, są to np. ogniska zakażeń, które się tworzą wśród współpracowników.

Zdaniem rzecznika "mamy ten wariant obecnie pod kontrolą, ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć". - Dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski nie jest mobilność obywateli. Bo jeżeli obserwujemy tę mobilność, która cały czas rośnie i będzie rosła z powodu wakacji, to ona nie powoduje w tej chwili wzrostu zakażeń, bo jak widzimy, te zakażenia spadają. Największym zagrożeniem dla Polski są mutacje. Dlatego my stawiamy na sekwencjonowanie genomu wirusa i szybkie działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych - powiedział Andrusiewicz.

Obostrzenia dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii

Rzecznik resortu zdrowia dodał, że planowane jest dodatkowe rozwiązanie "w zakresie przylotów z Wielkiej Brytanii co do kwarantanny". - Nie wykluczamy, że tu będą troszeczkę większe obostrzenia po przyjeździe z tego kierunku - powiedział.

- Myślę, że w najbliższych dniach zostanie podane do publicznej wiadomości, jak będzie wyglądała sytuacja z osobami przyjeżdżającymi z destynacji brytyjskiej. Na pewno zechcemy tam wprowadzić pewne szersze obostrzenia niż z pozostałych kierunków - powiedział.

Również w rozmowie z Polsat News rzecznik zapowiadał, że w najprawdopodobniej w najbliższych dniach "pojawi się bardziej restrykcyjne podejście do kierunku brytyjskiego". - Na pewno w niedługim czasie to ogłosimy. Pojawi się to w rozporządzeniu epidemicznym. Musimy uwzględniać to, że ta mutacja może transmitować spoza granic Polski i nasze podejście do kontroli granicznej musi być bardziej restrykcyjne - powiedział Andrusiewicz. Dodał, że rozporządzenie powinno pojawić się w tym tygodniu.

Wariant Delta szaleje na Wyspach

Poniedziałek miał być ostatnim dniem czwartego etapu znoszenia restrykcji w Anglii, ale przed tygodniem premier Boris Johnson ogłosił, że z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się wariantu Delta termin ten zostanie opóźniony o cztery tygodnie. Po dwóch tygodniach, czyli 5 lipca, ma wprawdzie nastąpić ponowna ocena sytuacji, ale Johnson zasugerował w poniedziałek, że jest mało prawdopodobne, by termin 19 lipca został przyspieszony.

Minister zdrowia Matt Hancock powiedział natomiast w poniedziałek, że zniesienie obowiązku izolacji dla osób w pełni zaszczepionych, które miały bliski kontrakt z zakażonymi, jest czymś, co chciałby zrobić i zrobi, choć nie stanie się to natychmiast. Obecnie wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, muszą się izolować przez 10 dni, ale w czasie prowadzonego pilotażu sprawdzana jest możliwość zastąpienia tego wymogu codziennymi testami na obecność koronawirusa.

W poniedziałek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 10 633 nowe zakażenia, co jest czwartym przypadkiem w ostatnich pięciu dniach, by ich liczba przekraczała 10 tys. Łączny bilans z minionego tygodnia - prawie 68,5 tys. - jest o 31,4 proc. wyższy niż w poprzednim. Stwierdzono też pięć kolejnych zgonów z powodu Covid-19. Łączny bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 4,64 mln wykrytych zakażeń i 127 981 zmarłych. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 43,13 mln osób, a drugą - prawie 31,45 mln. Stanowi to odpowiednio 81,9 proc. oraz 59,7 proc. dorosłej populacji.

Ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 64,9 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 48,9 tys. testów antygenowych - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 188 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM