Wrócą obostrzenia na dużą skalę? Min. Niedzielski ostrzega przed wariantem Delta

Jeśli zaatakuje wirus Delta, mogą wrócić obostrzenia - powiedział w rozmowie z "Faktem" minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Wczoraj (22 czerwca) rząd ogłosił obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii. Zwolnione będę tylko osoby w pełni zaszczepione.

Min. Adam Niedzielski ostrzegał w rozmowie z "Faktem", że obostrzenia mogą powrócić. Jeśli zaatakuje nas wariant Delta, który jest groźniejszy niż poprzednie mutacje.

Trzeba też patrzeć na strukturę szczepień - u nas podano najwięcej szczepionek Pfizera, a to właśnie ten preparat w badaniach wykazuje największą skuteczność wobec wariantu Delta - mówił minister zdrowia.

Pytany, kiedy zostanie odwołany stan epidemii, skoro co dzień liczba zakażeń spada, wyjaśnił, że nie jest to sytuacja zero-jedynkowa. - Nie możemy powiedzieć, że skoro teraz jest zarażeń stosunkowo niewiele, to koniec walki z pandemią - ocenił. Przypomniał, że ponad 10 mln Polaków jeszcze nie jest zaszczepionych, lub są nieodporni, bo nie przechorowali COVID-19.

Podał, że dotychczas w Polsce mieliśmy 90 przypadków mutacji Delta. Pierwszy odnotowany dwa miesiące temu.

W jego ocenie Polska jest przygotowana na ewentualną czwartą falę pandemii. Zapewnił, że w każdej chwili można odtworzyć bazę łóżek dla chorych, transportu czy sprzętu. - Pozostawiamy szpitale tymczasowe, w każdym województwie, a wszystkie procedury - zaczynając od dostaw tlenu, leków - mamy już opracowane i mamy też doświadczenie w ich realizacji - zapewnił szef MZ w środowym "Fakcie".

Jego zdaniem odporność populacyjną osiągniemy do końca wakacji - wówczas liczba osób odpornych - po przechorowaniu, lub zaszczepieniu przekroczy 70 proc. - Ale trzeba zastrzec, że wszystko będzie skuteczne o ile nie pojawi się nowa mutacja - podkreślił min. Niedzielski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM