Kraska: Od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen

- W Polsce przybywa nowych mutacji w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz wideo

Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od "bardziej klasycznego" koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

- Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego - powiedział Kraska.

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.

Wariant Delta w Polsce

We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem Delta. Ocenił, że to nie jest znacząca transmisja i obecnie mamy ten wariant koronawirusa pod kontrolą, "ale to nie znaczy, że on się nie może rozwinąć".

W środę Ministerstwo Zdrowia informowało o 165 nowych przypadkach koronawirusa odnotowanych w naszym kraju. Zmarło 35 osób.

TOK FM PREMIUM