"Wariant delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie"

Kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka poinformował, że wśród osób zakażonych wariantem delta są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi. Na razie MZ informuje o kilkudziesięciu zdiagnozowanych zakażeniach najgroźniejszą mutacją koronawirusa.
Zobacz wideo

W środę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło przed kolejną falą pandemii COVID-19. W jej ocenie szczególnie zaraźliwy wariant delta koronawirusa będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 96 przypadków zakażenia wariantem delta - poinformował w środę wiceminister Waldemar Kraska.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego pytany był w Programie Pierwszy Polskiego Radia, co GIS robi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wariantu delta koronawirusa. - Identyfikujemy go, mamy informacje o wszystkich wynikach pozytywnych - odpowiedział.

- Jeśli popatrzymy na wywiady epidemiologiczne, to okazuje się, że oczywiście wśród tych osób są osoby, które podróżowały, ale w zdecydowanej większości są to osoby, które nigdzie nie podróżowały, ani nie miały kontaktu z osobami podróżującymi. O czym to świadczy? O tym, że ta mutacja już krąży w naszym społeczeństwie - ocenił Saczka. - Natomiast patrząc przez pryzmat aktualnego stanu pandemii, czyli tej niewielkiej ilości zakażeń, którą notujemy codziennie, wygląda, że w naszym społeczeństwie - odpukać - jakoś dramatycznie ta mutacja się nie rozprzestrzenia - dodał.

Mówiąc o odnotowanym w ostatnim czasie wzroście zakażeń właśnie tym wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii, wskazał, że dotyka on głównie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Saczka pytany był także, czy jest możliwość powrotu do niektórych obostrzeń epidemiczno-sanitarnych w Polsce. - Sytuacja może się zmienić, może nie koniecznie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. W naszych prognozach, w naszych analizach, my nie przewidujemy jakichś komplikacji w wakacje - wskazał. - Natomiast bardzo mocno chcę podkreślić fakt, że to, co będzie się działo, dalej zależy głównie od dwóch czynników: od nas samych, jak będziemy się zachowywać, czy będziemy raczej unikać dużych skupień ludzkich, unikać takich sytuacji, gdzie wirus będzie mógł w łatwy sposób rozprzestrzeniać się - mówił kierujący GIS.

"Mutacje krążą w naszym społeczeństwie"

- To, że dzisiaj mówimy o mutacji delta, czyli poprzednio indyjskiej, ale mamy też mutacje gamma - brazylijską, czy beta - południowoafrykańską, one też się u nas pojawiają i krążą. Obok tych mutacji zawsze może się pojawić kolejna mutacja. Nie daj Boże, może się też pojawić mutacja polska, oznaczona kolejną literą alfabetu greckiego - zaznaczył.

Kraska poinformował, że mutacji gamma we wtorek było 14, a w środę 17, wariantu delta - we wtorek 90, a w środę 96, wariantu beta - we wtorek 36, w środę 38. Ponadto wiceszef MZ poinformował, że w przedziale dwóch tygodni liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 14, ale w Tunezji to już 209, w Danii 152, w Hiszpanii 133, w Wielkiej Brytanii 131.

W środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny, dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Z kwarantanny zwolni ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób skutecznie zaszczepionych.

"Obostrzenia mogą powrócić"

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegał, że obostrzenia mogą powrócić, jeśli zaatakuje nas wariant Delta, który jest groźniejszy niż poprzednie mutacje. Pytany, kiedy zostanie odwołany stan epidemii, skoro co dzień liczba zakażeń spada, wyjaśnił, że nie jest to sytuacja zero-jedynkowa. - Nie możemy powiedzieć, że skoro teraz jest zarażeń stosunkowo niewiele, to koniec walki z pandemią - ocenił. Przypomniał, że ponad 10 mln Polaków jeszcze nie jest zaszczepionych, lub są nieodporni, bo nie przechorowali COVID-19.

TOK FM PREMIUM