Kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen. MZ doprecyzuje przepisy dot. dzieci

Dzieci do 12. roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przepisy w tej sprawie mają zostać doprecyzowane do soboty.
Zobacz wideo

Od dziś (24 czerwca) przywrócono 10-dniową kwarantannę dla osób podróżujący spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.Restrykcjom nie podlegają osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz ci, którzy mają certyfikat ozdrowieńca.

Jak wyjaśnił rzecznik MZ, kwarantanna nie dotyczy też dzieci do 12. roku życia, których rodzice są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Ale chodzi wyłącznie o osoby zaszczepione preparatami dopuszczonymi przez Europejską Agencję Leków.  - Dzieci osób szczepionych do 12. roku życia, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwalniane z kwarantanny z automatu - powtórzył Wojciech Andrusiewicz.

Wariant delta coraz groźniejszy

- Jeżeli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że w większości Europy za zakażenia koronawirusem będzie odpowiadała delta w 70 proc., a na przełomie sierpnia i września w 90 proc., to widzimy jak dużym zagrożeniem jest ten wirus - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że wariant delta jest jeszcze bardziej zjadliwy, niż wariant brytyjski. - Dlatego musimy zadbać o ochronę granic - zaznaczył. Jak dodał, "obostrzenia dotyczące granic są dziś najważniejszymi, z jakimi musimy mieć do czynienia".

Poinformował, że obecnie transmisja wirusa delta w Polsce nie jest duża. - To, co nam może zagrozić, to przedostanie się licznych grup obywateli z innych państw, którzy będą zakażeni i którzy rozpropagują ją w Polsce - wyjaśnił Andrusiewicz. Przypomniał, że "w strefie Schengen i Europejskim Obszarze Gospodarczym są wdrażane rozwiązania dotyczące Unijnego Certyfikatu Covidowego, dlatego rozróżniamy kraje Unii Europejskiej od pozostałych państw". Wskazał, że posiadanie tego certyfikatu jest świadectwem bezpieczeństwa uznawanym w granicach UE.

Przepisy, które zwalniają z kwarantanny dzieci do 12. roku życia osób zaszczepionych, mają zostać doprecyzowane do soboty.

"Obostrzenia mogą powrócić"

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegał, że obostrzenia mogą powrócić, jeśli zaatakuje nas wariant Delta, który jest groźniejszy niż poprzednie mutacje.

Pytany, kiedy zostanie odwołany stan epidemii, skoro co dzień liczba zakażeń spada, wyjaśnił, że nie jest to sytuacja zero-jedynkowa. - Nie możemy powiedzieć, że skoro teraz jest zarażeń stosunkowo niewiele, to koniec walki z pandemią - ocenił. Przypomniał, że ponad 10 mln Polaków jeszcze nie jest zaszczepionych, lub są nieodporni, bo nie przechorowali COVID-19.

TOK FM PREMIUM