Telefon do niezaszczepionych. Niedzielski o nowym pomyśle na zachęcanie do szczepień przeciwko COVID-19

Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion takich połączeń.
Zobacz wideo

Dzień po ujawnieniu szczegółów loterii dla osób, które się zaszczepiły, min. Niedzielski poinformował o kolejnej akcji, która ma sprawić, że osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 będzie w Polsce więcej.

- Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon - przekazał Niedzielski w piątek na konferencji prasowej.

Podkreślił, że będzie to telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ, a osoby, które odbiorą połączenie i zgodzą się na szczepienie, "nie będą musiały wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta".

Niedzielski wyraził nadzieję, że akcja szczepień doprowadzi do odporności populacyjnej. - Ja przypominam, wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo ono chroni w ponad 90 proc. przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem, więc to są realne efekty - zaznaczył.

Pytany był też m.in. o ruszającą 1 lipca Loterię Narodowego Programu Szczepień, czy ma zachęcić do szczepienia się. - Widzimy spadek zainteresowania. Ja mówiłem, że czerwiec będzie tym miesiącem, w którym dojdzie do takiego przesilenia, kiedy to już nie ludzie będą czekali na szczepienia, tylko szczepienia będą czekały na ludzi. Teraz termin można naprawdę z dnia na dzień otrzymać - powiedział Niedzielski. - Ponieważ widzimy spadek tego zainteresowania, oczywiście uruchamiamy różne instrumenty, które mają zachęcić. Ja mówiłem przed chwilą o takiej akcji obdzwonienia osób, które są jeszcze niezaszczepione. Ale oczywiście też loteria czy dla samorządów, czy dla osób, mamy nadzieję, że zainteresuje - dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19 zaczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Do tej pory zaszczepionych w pełni jest 12 mln osób. Od tygodni widać spadek zainteresowania szczepieniami i nie zmieniają tego apele i prośby ze strony ministra zdrowia, innych polityków oraz ekspertów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM