Trzecia dawka inną szczepionką niż dwie poprzednie? "Wyniki badań są bardzo zachęcające"

Niewykluczone, że jeszcze w wakacje zostanie podjęta decyzja o podawaniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. To kwestia wzmocnienia ochrony przed mutacjami. Czekamy na opinię Europejskiej Agencji Leków - mówiła w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas z Rady Medycznej działającej przy premierze. Nie wykluczyła też, że unijna agencja zezwoli mieszać dawki szczepionek.
Zobacz wideo

Bardzo wstępne wyniki na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki na nowe mutacje koronawirusa przedstawiła Moderna - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, ta skuteczność jest "zdecydowanie wyższa niż przy takim standardowym podaniu preparatu". Minister potwierdził, że choć badania nad trzecią dawką cały czas trwają, to polski rząd zabezpieczył interes Polaków w ten sposób, że "przystąpił do negocjacji, złożył deklarację Komisji Europejskiej, że chce partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym".

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

- Niewykluczone, że jeszcze w wakacje zostanie podjęta decyzja o podawaniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. To kwestia wzmocnienia ochrony przed mutacjami. Czekamy na opinię Europejskiej Agencji Leków - mówiła w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas z Rady Medycznej działającej przy premierze. Jak dodawała, jeśli zapadną odpowiednie decyzje, to trzeci zastrzyk powinny otrzymać w pierwszej kolejności osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. - Chodzi o pacjentów z grup najwyższego ryzyka i personel medyczny, który może mieć bezpośredni kontakt z chorymi. Najpierw musimy zabezpieczyć tych najsłabszych - podkreślała ekspertka.

Wyjaśniała, że najbardziej realny scenariusz to taki, że otrzymujemy trzecią dawkę szczepionki tej samej firmy, którą byliśmy już wcześniej zaszczepieni. Choć mieszanie szczepionek też może być możliwe. - W magazynie "Lancet" opublikowano właśnie badania dotyczące takiego schematu szczepiennego i wyniki są bardzo zachęcające. Mieszanie może być skuteczne i bezpieczne. Natomiast poczekajmy na rekomendację Europejskiej Agencji Leków. Pewnie będzie i taka, i taka możliwość. Choć standardem w wakcynologii jest przyjmowanie kolejnych dawek preparatu tego samego producenta - prognozowała prof. Mastalerz-Migas.

Z drugiej strony apelowała, żeby jak największa liczba Polaków przyjęła szczepionkę przeciw COVID-19. - Sytuacja jest trudna. Nie jest łatwo przekonać pacjentów, naszych podopiecznych, że warto się zaszczepić. A tylko w ten sposób możemy się uchronić przed tym, co stanie się jesienią, a na pewno tak będzie (czwarta fala zachorowań - red.). Nie uciekniemy przed tym - wskazywała. Przyznawała jednocześnie, że zachorowań jest mniej, a pogoda i wakacje zachęcają, żeby zapomnieć o pandemii. - Trzeba się cieszyć i wykorzystać ten czas, żeby odpocząć od ograniczeń. Jednak nadal trzeba mieć świadomość, że szczepienie jest jedyną bronią w walce z chorobą. Bez tego pandemii nie zwalczymy - podsumowała.

DOSTĘP PREMIUM