4 mln Polaków z Unijnym Certyfikatem COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 13 mln

W Polsce wykonano dotąd 28,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 13 mln osób - podano na rządowych stronach. Uznawany od 1 lipca w całej Unii Europejskiej Unijny Certyfikat COVID-19 pobrało w naszym kraju ponad 4 mln osób.
Zobacz wideo

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 28 888 753 szczepień. W pełni zaszczepione dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 13 034 402 osoby. 

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 33 013 670 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 29 392 120 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 956 dawek. Zgłoszono 12 325 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Od czwartku 1 lipca drugą dawkę szczepionki będzie można przyjąć w dowolnym miejscu w kraju - także w trakcie wakacji w miejscowości, w której się wypoczywa. - Szczepienie cały czas jest w zasadzie główną bronią, która może nas uratować - powiedział w środę minister zdrowia Adma Niedzielski. Zaznaczył, że obecnie to nie obywatele czekają na szczepienia, ale szczepienia czekają na obywateli.

Zwrócił uwagę, że "do tej pory pacjenci, którzy chcieli się zaszczepić, musieli na nie długo czekać; musieli się zapisywać; szukać miejsc, w którym jest możliwość zaszczepienia. W tej chwili ta tendencja się odwraca. Szczepienia czekają na naszych obywateli. Chcielibyśmy, żeby z dnia na dzień można było umówić się w punkcie, który jest najbardziej pożądany i organizacyjnie do tego przygotowany" - powiedział szef MZ.

Niedzielski ocenił, że "gotowość organizacyjna bardzo wyraźnie przekonuje Polaków do szczepienia". - Mimo że istnieją nieliczne grupy przeciwników szczepień, to jednak większość społeczeństwa, bo ponad 70 proc., deklaruje skłonność, chęć do zaszczepienia - wskazał minister. - Staramy się do nich dotrzeć, oferując wygodne rozwiązania w postaci możliwości zaszczepienia drugą dawką, chociażby w czasie wyjazdu wakacyjnego - powiedział Niedzielski.

4 mln Polaków ma Unijny Certyfikat COVID-19

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej jest uznawany Unijny Certyfikat COVID-19. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy, może mieć formę papierową lub cyfrową, zawsze ma kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych, każdy certyfikat jest także dostępny w języku angielskim.

- W Polsce pobrano do tej pory 4 mln Unijnych Certyfikatów COVID - poinformował w środę minister Niedzielski.

Wystawiany w naszym kraju certyfikat potwierdzający zaszczepienie jest ważny przez 365 dni od 14. dnia po podaniu drugiej dawki (lub zastrzyku jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson). Certyfikat o przejściu infekcji jest ważny od 11. do 180. dnia po uzyskaniu wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie. Zaświadczenie o teście jest ważne przez 48 godzin.

DOSTĘP PREMIUM