Zaszczep się drugą dawką tam, gdzie ci najwygodniej. Zmiana, szczególnie ważna w czasie wakacji

Do tej pory drugą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 zaszczepić się można było tylko w punkcie, w którym szczepiliśmy się po raz pierwszy. Od dziś ta zasada przestaje obowiązywać.
Zobacz wideo

Od dziś (1 lipca) drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień. Zmiany mają m.in. ułatwić szczepienia w czasie wakacji.

Min. Adam Niedzielski wyjaśnił, że chodzi o dalsze ułatwienie szczepień dla obywateli. - Tutaj nie ma żadnych szczególnych rozwiązań, żadnych szczególnych regulacji, które muszą zostać przyjęte, ani rozporządzenia, ani ustawy. Po prostu zmieniamy proces - podkreślił podczas konferencji w Raszynie.

- Polega to na tym, że osoby, które zgłoszą się do przychodni w swoim miejscu wypoczynku i tam będą wolne dawki, wolne terminy, tak na prawdę od ręki taka osoba zostanie zaszczepiona, bez względu na to, czy to będzie pierwsza, czy druga dawka - wyjaśnił minister zdrowia.

Szczepionki są. Chętni... niekoniecznie

Niedzielski zapewnił, że obecnie szczepionki czekają na chętnych. Jak mówił, gdyby przychodnia nie miała wolnych terminów, to w trybie szybkim zamówi ona z Agencji Rezerw Strategicznych dawki i one dojadą. - Wtedy nie będzie to od ręki, trzeba będzie się liczyć z poślizgiem kilku dni - stwierdził minister zdrowia.  Zmiany terminów szczepienia można wykonać m.in. przez infolinię.

Szef MZ dopytywany, czy jego zdaniem startująca w czwartek loteria z nagrodami dla szczepiących się przyniesie skutek, odparł, ze obecnie trzeba robić wszystko, żeby liczba szczepień dynamicznie rosła. - Wszyscy mamy świadomość tego, że zainteresowanie się powoli wyczerpuje, widzimy też w badaniach opinii społecznej, że ta liczba osób skłonnych do udziału w szczepieniach zatrzymała się na poziomie około 70 proc., a wyszczepionych mamy dopiero pięćdziesiąt kilka procent, więc pod tym względem każda metoda, która przyczyni się do zwiększenia liczby szczepień jest dla mnie cenna - podkreślił.

Jak dodał, przygotowywane są również zachęty dla szczepienia dzieci od 12 roku życia. - Tutaj przygotowujemy również pewien zakres zachęt, które będą skierowane do różnych grup wiekowych i środowiskowych. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, obwieścimy państwu taką kompleksową propozycję - zapowiedział minister zdrowia.

DOSTĘP PREMIUM