Na szczepienie prosto z plaży. Sprawdzamy, jak się zaszczepić, nie rezygnując z urlopu

Na Pomorze ściąga bardzo duża rzesza turystów z całej Polski. Od 1 lipca nie muszą już rezygnować z umówionych szczepień drugą dawką, którą do tej pory musieli przyjąć tylko w punkcie, gdzie zaszczepili się po raz pierwszy. Teraz mogą przyjść do punktu prosto z plaży.
Zobacz wideo

Od dziś (1 lipca) drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień. Zmiany mają m.in. ułatwić szczepienia w czasie wakacji. Jak mówiła w TOK FM Małgorzata Pisarewicz ze spółki Szpitale Pomorskie, zmiany w przepisach już przekładają się na zwiększone zainteresowanie szczepieniami u turystów. - Dzisiaj pierwsze 150 osób, które przyjechały z odległych stron kraju, zdecydowały się na drugą dawkę szczepionki właśnie tutaj, na granicy Gdańska i Sopotu - powiedziała.

Do punktów szczepień może przyjść każdy, nawet prosto z plaży. Wystarczy, że będzie miał ze sobą aktualny dowód tożsamości. Pracownicy punktu sprawdzą w systemie, czy odpowiedni czas minął od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, a jeśli tak, to - po krótkim wywiadzie lekarskim - podadzą mu wakcynę. Po wyjściu z placówki pacjent powinien tylko unikać słonecznych kąpieli.

- Mamy zamrożone szczepionki i ich nie zabraknie - zapewniała Małgorzata Pisarewicz. - W każdym z naszych punktów mamy możliwość szczepienia od kilkuset osób do ponad 2 tys. Czekamy tylko na chętnych - dodała.

Zmiany terminów szczepienia można też wykonać, dzwoniąc pod numer 989, logując się na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie www.pacjent.gov.pl lub w mobilnej aplikacji e-Rejestracja. 

DOSTĘP PREMIUM