"Wariant Lambda eksplodował". Jest już obecny w około 30 krajach, także w Polsce

Naukowcy są zdumieni "niezwykłym zestawem mutacji" w wysoce zakaźnym wariancie Lambda koronawirusa, po raz pierwszy wykrytym w Peru w grudniu 2020 r. - pisze portal gazety "Gulf News". Lambda szybko się rozprzestrzenia i jest już obecna w około 30 krajach, również w Polsce.
Zobacz wideo

Wariant "eksplodował" – uważa naukowiec z Peru, cytowany przez portal. Teraz ten kraj Ameryki Łacińskiej ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w związku z Covid-19 na świecie. Sugeruje to, że Lambda może być "bardziej zakaźna niż wariant Delta", to znaczy ma wyższą zdolność do przenoszenia się i jest odporna na przeciwciała neutralizujące – podaje Gulf News.

Czym jest wariant Lambda?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała go jako "wariant zainteresowania" 14 czerwca br., gdy ten "eksplodował" w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej. Obecnie rozprzestrzenił się w prawie 30 krajach na całym świecie. WHO zauważyła w raporcie, że wariant Lambda odpowiada za 81 proc. przypadków wykrytych od kwietnia br. w Peru.

Jaki jest dotychczasowy zasięg Lambdy?

Wariant ten został do tej pory wykryty w próbkach genomu z co najmniej 29 krajów i terytoriów: USA, Kanady, Chile, Peru, Meksyku, Argentyny, Ekwadoru, Kolumbii, Brazylii, Urugwaju, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Polski, Czech, Danii, Holandii, Szwajcarii, Egiptu, Izraela, Turcji, Zimbabwe, Australii, Aruby, Saint Kitts i Nevis oraz Curacao.

Jakie są dowody na wysoką transmisyjność Lambdy?

Szczep C.37, przemianowany przez WHO na Lambda 31 maja 2021 r., po raz pierwszy zwrócił uwagę naukowców w grudniu ub.r. - W grudniu mieliśmy 200 zakażeń Lambdą - powiedział prof. Tsukayama. - Stanowiła ona zaledwie jedną na 200 próbek. Do końca marca br. stanowiła połowę wszystkich próbek pobranych w Limie. Teraz, trzy miesiące później, mamy do czynienia z ponad 80 proc. wszystkich zakażeń w całym kraju. Lambda stała się dominującym wariantem w Peru w bardzo krótkim czasie - dodał.

Wysoka transmisyjność Lambdy pomogła jej rozprzestrzenić się tak szybko w Peru. - Mając 187 tys. zgonów i najwyższy wskaźnik śmiertelności na świecie, jesteśmy krajem, który najbardziej zmagał się z koronawirusem. Dlatego prawdopodobnie nie jest dziwne, że nowy wariant dostał swój początek właśnie tutaj - wyjaśnił naukowiec.

Ponadto nowe badanie oparte na testach próbek pobranych od pracowników służby zdrowia w Chile sugeruje, że wariant Lambda jest bardziej zakaźny niż zarówno warianty Alfa (po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii) czy Gamma (po raz pierwszy wykryty w Brazylii).

Wariant Lambda szybko rozprzestrzenia się w krajach Ameryki Południowej - informuje brytyjski portal Medical Life Sciences News. Obecnie Gamma dominuje w Ameryce Środkowej i Południowej, ale wysoki wskaźnik transmisji Lambda może go wkrótce wyprzedzić.

W neutralizacji wariantu Lambda mogą pomóc szczepionki, ale z różnych powodów liczba szczepień w Ameryce Południowej jest nadal niska. Zwiększenie liczby szczepień w poszczególnych krajach mogłoby zapobiec przekształceniu się wariantu Lambda w wariant niepokojący - wskazuje portal.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM