Będą obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19? Min. Dworczyk zabrał głos w tej sprawie

Część krajów wprowadza rozwiązania do tej pory niewykorzystywane, uważnie to śledzimy i analizujemy - mówił w Polskim Radiu pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył też, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień.
Zobacz wideo

Min. Michał Dworczyk w PR24 pytany był o zaostrzanie polityki szczepieniowej, jaka dokonuje się w niektórych krajach UE. Np. prezydent Francji zapowiedział, że osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrów handlowych. Macron mówił też o obowiązkowych szczepieniach dla pracowników służby zdrowia.

Jak mówił Dworczyk, widać, iż te naturalne zasoby osób przekonanych do szczepień wyczerpują się, czy już się niemal wyczerpały. - O tym świadczy dynamika rejestracji na szczepienia. Ostatnie tygodnie to są spadki po kilkadziesiąt procent tydzień do tygodnia i rzeczywiście to staje się coraz większym wyzwaniem nie tylko dla rządu, ale dla nas wszystkich  - podkreślił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Jak tłumaczył, to od kwestii szczepień zależy czy będziemy zdrowi, czy narażeni na zachorowanie i ciężki przebieg COVID-19, a także od tego też zależy kwestia potencjalnych kolejnych lockdownów. - W związku z tym, to jest sprawa nas wszystkich - powiedział.

Min. Dworczyk dodał, że w tej chwili ponad 55 proc. pełnoletnich Polaków jest zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki, bądź zarejestrowanych na szczepienie i w najbliższych tygodniach tę pierwszą dawkę przyjmie. Zaznaczył, że ten odsetek jest daleko niewystarczający, stąd inicjatywy rządu dotyczące zachęcania Polaków do szczepień.

IV fala epidemii jeszcze przed nami

Szef KPRM podkreślił, że rząd przygląda się temu, co dzieje się w innych krajach. Zauważył, że niektóre z nich już mierzą się z czwartą falą epidemii i wprowadzając rozwiązania do tej pory niewykorzystywane. - My to uważnie śledzimy i analizujemy - oświadczył. Pytany, czy te analizy są prowadzone po to, by i w Polsce wprowadzić podobne rozwiązania, szef KPRM odparł: "W tej chwili nie ma tego rodzaju planów".

- Natomiast chyba jest czymś oczywistym, że warto czerpać doświadczenia od naszych partnerów zagranicznych, warto analizować rozwiązania, które są przyjmowane w innych krajach - część z nich to są dobre rozwiązania, efektywne, a część może okazać się nieefektywnymi. (...) W związku z tym warto te wszystkie działania w zakresie walki z pandemią (...) obserwować - powtórzył.

- Dzisiaj nie prowadzimy tego rodzaju prac, dzisiaj raczej są prowadzone prace związane z monitoringiem, analizą efektywności tych rozwiązań, które są stosowane w innych krajach - powiedział odnosząc się do obowiązkowych szczepień.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM