Jak zasnąć w upał? Sprawdzone sposoby, które pomogą wyspać się w gorącą noc

Jak zasnąć w upalną noc? Jak wyspać się, kiedy temperatura po zachodzie słońca niemal nie spada i jest duszno? Jest kilka prostych, sprawdzonych sposobów, które ułatwiają zasypianie w gorącą noc.
Zobacz wideo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zasnąć w upalną noc?
  • Jakie są sposoby na bezsenność podczas upałów?
  • Jakie są przyczyny bezsenności?

Jak zasnąć w upał? Bezsenność może mieć różne przyczyny 

Nagrzane mieszkanie, słońce wnikające do wnętrza przez każdy zakamarek i wszechobecna duchota. Lato nas nie oszczędza, a coraz częstsze tropikalne noce, gdy temperatura nie spada poniżej 20°C, naprawdę potrafią dać się we znaki. W tak niekorzystnych warunkach mało komu śpi się wygodnie, a zasypianie bywa problematyczne. Szczególnie źle znoszą to osoby, które już wcześniej skarżyły się na bezsenność.

Kiedy problem z zasypianiem nasila w trakcie upałów, warto zadać sobie pytanie o przyczyny bezsenności. Jest to o tyle istotne, że jako winowajców wskazuje się zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, przewlekły stres, depresję, nadczynność tarczycy, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera czy nadciśnienie. Dlatego przewlekłej bezsenności nie wolno lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli jednak to właśnie gorąco utrudnia nam zaśnięcie, można najpierw wypróbować domowe sposoby na bezsenność w trakcie upałów.

Jak zasnąć w upalną noc? Sposoby na sen

Latem wiele osób przewraca się z boku na bok i zastanawia, jak zasnąć w upalną noc. Na szczęście istnieje sporo domowych sposobów na sen podczas upałów.

1. Przeciąg w sypialni

Przede wszystkim powinno się zacząć od schłodzenia sypialni. W dzień można zasłonić okna, żeby pokój zbytnio się nie nagrzewał, a wieczorem porządnie go przewietrzyć (przeciąg jest naszym przyjacielem!). Jeśli temperatura i tak jest zbyt wysoka, warto sięgnąć po wiatrak lub klimatyzator.

2. Śpij nago

W upalne noce przyda się zamiana kołdry lub koca na cienkie prześcieradło, a zwyczajową piżamę możemy zamienić na bieliznę lub po prostu spać nago. Osoby, które nie lubią spać bez ubrań, mogą sięgnąć po piżamy z lnu, cienkiej bawełny lub jedwabiu.

3. Lekka kolacja

Nie bez znaczenia jest również skład naszej kolacji. W lato najlepiej sięgać po lekkie potrawy i nie objadać się przed snem, a już na pewno dać sobie spokój z ostrym jedzeniem. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja ze spożywania alkoholu, ponieważ napoje wyskokowe negatywnie wpływają na jakość snu. O wiele lepiej przygotować sobie szklankę schłodzonej wody z dodatkiem mięty i cytryny.

4. Zimny prysznic i mokre prześcieradło

W ochłodzeniu organizmu pomoże także zimny prysznic tuż przed snem. A jeśli żadna konwencjonalna metoda nie działa, pozostaje jeszcze sposób prosto z Egiptu: zamoczyć prześcieradło w zimnej wodzie, odsączyć nadmiar wody, aby pozostało zaledwie wilgotne i nakryć się nim od stóp aż po brodę.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM