GIS: 196 zakażeń wariantem delta w Polsce. To prawie połowa wszystkich zachorowań

Dotychczas w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowanych 196 przypadków mutacji delta koronawirusa - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Jak mówił, ta mutacja sięga obecnie 45-46 proc. wszystkich zakażeń w Polsce.
Zobacz wideo

Krzysztof Saczka przedstawił dane o sytuacji epidemiologicznej w kraju podczas konferencji prasowej w Olsztynie. - Do tej pory, przez ostatnich kilka tygodni mieliśmy sytuację w miarę spokojną, stabilną. Niemniej w ostatnich dniach obserwujemy już wzrost zakażeń - powiedział.

Jak zaznaczył, w środę współczynnik reprodukcji koronawirusa - pokazujący, ile statystycznie osób zaraża chory z COVID-19 - sięgał już ponad 1. W dodatku mamy też do czynienia z mutacją delta.

- Do dnia dzisiejszego w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowane 196 przypadków tej mutacji. I szacujemy, że w tej chwili ta mutacja sięga około 45-46 proc. wszystkich przypadków zakażeń w Polsce - poinformował.

"Jest to najlepszy okres do szczepienia"

Jak przypomniał Główny Inspektor Sanitarny, delta jest uważana za mutację bardziej zakaźną, wypierającą inne, więc działania inspekcji sanitarnej powinny się skupić właśnie na niej. Zapewnił, że inspekcja stara się maksymalnie ograniczać rozprzestrzenienie się wirusa, m.in. prowadząc wywiady epidemiologiczne i nadzór nad wszystkimi przypadkami zakażeń.

Szef GIS przypomniał, że najważniejszymi czynnikami pozwalającymi powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa jest przestrzeganie reżimu sanitarno-epidemiologicznego i szczepienia. Dlatego apelował, żeby osoby dotąd niezdecydowane i nieprzekonane, w odpowiedzialności za siebie i swoje rodziny, podjęły decyzję o zaszczepieniu. - Jest to w tej chwili najlepszy okres do szczepienia, dlatego że poziom zakażeń jest stosunkowo niski, co też pozwala dać ten okres czasu na uzyskanie odpowiedniej odporności po szczepieniu - wyjaśnił.

Saczka przypomniał, że prawie 60 proc. zakażonych koronawirusem w wariancie delta to osoby do 39. roku życia. Natomiast w grupie osób starszych, gdzie procent wyszczepienia jest zdecydowanie wyższy, występuje znacznie niższy procent osób zakażanych. W grupie najpełniej zaszczepionej (od 60. roku życia) zakażenia wariantem delta to jedynie 14 proc. Jak zauważył, te dane pokazują skuteczność szczepień.

Czy planowane są ograniczenia dla niezaszczepionych?

Szef GIS był pytany przez dziennikarzy, czy planowane jest - wzorem np. Francji - wprowadzanie ograniczeń dla osób, które się nie zaszczepiły? - Cały czas analizujemy sytuację epidemiologiczną, zachowania społeczne. Oczywiście w tej chwili toczy się dyskusja społeczna, jaki powinien być zastosowany reżim sanitarno-epidemiologiczny, jakie powinny zostać wdrożone działania. Natomiast w tej chwili jeszcze sytuacje jest na tyle stabilna, że prowadzone są działania zachęcające jednak (takie) osoby do tego, żeby podjęły tę słuszną decyzję o zaszczepieniu się - wyjaśnił szef GIS.

Podkreślał, że jest nadal dużo do zrobienia w zakresie komunikacji, przekonywania ludzi do szczepień i działań edukacyjnych w tym zakresie.

DOSTĘP PREMIUM