Szczepionki Pfizera i AstryZeneki kontra wariant delta. Jest nowe badanie

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że szczepionki Pfizera i AstryZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi delta koronawirusa jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa.
Zobacz wideo

W artykule opublikowanym w środę w tygodniku "New England Journal of Medicine" naukowcy z Public Health England (PHE) przyznali jednak, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony. Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa.

Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc.

Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc. a dla AstryZeneki na 30 proc.

Wariant Delta w Polsce

Dotychczas w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowanych 196 przypadków mutacji Delta koronawirusa - poinformował w środę Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. Jak mówił, ta mutacja sięga obecnie 45-46 proc. wszystkich zakażeń w Polsce.

Saczka przedstawił dane o sytuacji epidemiologicznej w kraju podczas konferencji prasowej w Olsztynie. - Do tej pory, przez ostatnich kilka tygodni mieliśmy sytuację w miarę spokojną, stabilną. Niemniej w ostatnich dniach obserwujemy już wzrost zakażeń - powiedział.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM